Komplett salgsoppgave

Åsanetoppen 2

9 200 000 kr
326 m²
3 soverom
Velkommen til Åsanetoppen 2!
Velkommen til Åsanetoppen 2!
Kart
Del
Granholmen/Åsanetoppen
Høyt og frittliggende utsiktsvilla fra 2002 med fantastiske solforhold - Meget barnevennlig boområde - Vannbåren varme

Unngå doble boligrenter

Vi tilbyr gunstig forsikring.
Sjekk estimert lånekostnad

    Pris

  • Prisantydning
    9 200 000 kr
  • Omkostninger
    250 990 kr
  • Totalpris
    9 450 990 kr

    Areal

  • BRUKSAREAL
    336 m²
  • BRA-I (internt bruksareal)
    326 m²
  • BRA-E (eksternt bruksareal)
    10 m²
  • TBA (terrasse-balkongareal)
    180 m²

    Nøkkelinfo

  • Byggeår
    2002
  • Soverom
    3 soverom
  • Bad
    2 bad
  • Tomteareal
    895 m² (eiet)
  • Type
    Enebolig - Frittliggende
  • Eierform
    Eiet
  • Fasiliteter
    Garasje/P-plass og Balkong/Terrasse
  • Energimerke
    Lysegrønn B

Visning

For å delta på visning, ber vi om at du melder deg på. Da sikrer vi at du får nødvendig informasjon og at det er satt av tilstrekkelig med tid. Kontakt megler dersom annet tidspunkt ønskes. Husk å lese salgsoppgaven før visningen, så du stiller forberedt.
Ønsker du kun å bli holdt orientert, kan du fra eiendommens hjemmeside få varsel om solgtpris, eller kontakte megler.
Lurer du på noe?

Beskrivelse

Kort om eiendommen

Den perfekte bolig og beliggenhet for en stor barnefamilie med mange fritidsaktiviteter. Her et det mange fine alternativer til både soverom og stuer, og boligen har neste ubegrenset med lagringsplass i flere boder og på gulvet loft.
Her er det utallige flotte uteplasser der solen kan nytes fra første til siste solstråle.
Særdeles godt vedlikeholdt enebolig som er vesentlig påkostet de senere år. Her kan du flytte rett inn i en bolig der alle innvendig rom/tak ble malt i 2021 samtidig som hele fasaden/vinduer ble malt samme år. Det ble montert ny kakkelovn i 2022, og det ble samme år montert nytt hovedaggregat til vannbåren varme til hele huset.
Vannbåren gulvvarme gir en lun og fin temperatur i hele huset, samt lave strømutgifter.
Tomten kan trygt beskrives som solrik og usjenert.

Innhold og byggemåte

Eiendommen

Åsanetoppen 2, 3231 SANDEFJORD
Kommunenummer 3907, gårdsnummer 132, bruksnummer 380, ideell andel 1/1

Innhold

Totalt bruksareal BRA: 336 kvm
BRA-i:
Underetasje 132 kvm: Garasje, entré, gang, biljardrom/stue, kontor, bod, uinnredet kjellerrom.
1. etasje 194 kvm: Stue, stue/kjøkken, bad, soverom, soverom 2, vaskerom, soverom 3, bad 2, walk-in closet, lagerrom loft.
BRA-e:
Underetasje 10 kvm
Åpent areal:
1. etasje 180 kvm: terrasse.
Kommentar megler: Innredet kontor i underetasje tilfredsstiller ikke krav til takhøyde, og er således ikke godkjent til dagens bruk/varig opphold. Megler har målt takhøyde til 1.99 m.
Vedlagte plantegninger er ikke målbare. De oppgitte arealer er hentet fra rapport datert 03.02.2025 utført av Bjarne Henry Johansen. Arealene er beregnet og rom er definert etter dagens faktiske bruk, uavhengig av hva som er godkjent av bygningsmyndighetene.

Byggemåte

Selger har fått utarbeidet en tilstandsrapport, dvs. en teknisk gjennomgang av boligen hvor eventuelle avvik, risiko for kjøper og prisoverslag for hva som bør gjøres av oppgradering, er skissert. Se særskilt TGIU (tilstandsgrad ikke undersøkt), samt TG2 og TG3 som viser hva som er avvik fra boligens normale slitasje, alder og type, eller som bør/må utbedres. Rapporten og selgers egenerklæring er en del av salgsoppgaven og må leses nøye før bud inngis. Kjøper overtar ansvaret for de opplysninger som fremkommer av salgsdokumentasjonen, og kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe som burde vært kjent eller som ikke kan anses å ha betydning for avtalen.
Boligen er oppført i 2002 og er iht. tilstandsrapporten oppført på grunnmur i lettklinkerblokker. Det er stripefundamenter av betong under grunnmur. Det er ingen drenering da hele boligen står på fjell. Det er byggegrunn av fjell. Veggene har bindingsverkskonstruksjon fra byggeår. Fasade/kledning har liggende bordkledning. og pusset leca isoblokk mur i 1 etasje, leca i underetasje. Takkonstruksjonen har W-takstoler i tre. Bygningen har malte trevinduer med 2-lags glass. Det er elektrisk solskjerming utenfor de buede vinduene i stuen. Bygningen har malt hovedytterdør og malt balkongdør i tre. Lakkert tofløyet hoveddør. Det er balkong/ terrasse rundt hele huset. Utvendig er det en skiferbelagt trapp opp til hovedinngang. Taktekkingen er av glasserte tegltakstein. Takrenner av aluminium, og beslag fra byggeår.
Selger har fått utarbeidet en tilstandsrapport for eiendommen. Rapporten er en teknisk gjennomgang av boligen og angir eventuelle byggetekniske avvik. I rapportens sammendrag fremkommer det som takstmannen mener kjøper må være særskilt oppmerksom på utover normal elde og slitasje,
herunder TG 2:
* Det er ikke foretatt radonmålinger og bygget er heller ikke utført med radonsperre.
* Det mangler snøfangere på hele eller deler av taket, men det var ikke krav om dette på byggemeldingstidspunktet.
* Rekkverket er for lavt i forhold til dagens krav til rekkverkshøyder.
* Vaskerom: kun naturlig ventilering.
* Bad 2: Våtrommet mangler tilluftsventilering, f.eks. spalte/ventil ved dør.
Tilstandsrapporten følger vedlagt i salgsoppgaven for utfyllende informasjon. Interessenter må sette seg inn i denne før bud inngis.

Standard

Velkommen til Åsanetoppen 2!
Den perfekte bolig og beliggenhet for en stor barnefamilie med mange fritidsaktiviteter. Her et det mange fine alternativer til både soverom og stuer, og boligen har neste ubegrenset med lagringsplass i flere boder og på gulvet loft.
Særdeles godt vedlikeholdt enebolig som er vesentlig påkostet de senere år. Her kan du flytte rett inn i en bolig der alle innvendig rom/tak ble malt i 2021 samtidig som hele fasaden/vinduer ble malt samme år. Det ble montert ny kakkelovn i 2022, og det ble samme år montert nytt hovedaggregat til vannbåren varme til hele huset. Vannbåren gulvvarme sørger for en lun og fin temperatur i hele huset, samt lave strømutgifter.
Boligen har hatt samme eier siden byggeår (2002) og nåværende eier/Rolf Havord har drevet byggefirma i mange år og har vært særdeles opptatt av kvalitet og håndverksmessig standard ved oppføring av denne boligen. Alle planløsninger ble nøye gjennomtenk, og hele boligen er bygget på fjell. Boligen er enkel å vedlikeholde og hele kledningen kan vaskes/males/vedlikeholdes fra en gardintrapp. Åsanetoppen 2 kan trygt kalles for godt vedlikeholdt med en solid standard.
Under oppveksten har barna satt pris på det store biljardrommet i underetasjen, og her har alle kameratene i nabolaget vært på besøk.
For de som er bilinteresserte og liker å ta vare på bilene sine kan denne boligen friste med en særdeles romlig dobbelgarasje med ekstra høyde på garasjeportene. I garasjen er det mulig å vaske bilen da det er innlagt vann og montert sluk i gulv, det er også uttak til sentralstøvsuger i nevnte rom. Det er også montert el-billader i garasjen, og det er gulvvarme. Garasjen har direkte adkomst til boligen slik at en slipper å tenke på regn og snø når mat og andre dagligvarer skal bæres inn i huset.
Her er det utallige flotte uteplasser der solen kan nytes fra første til siste solstråle. Nåværende eiere har satt pris på at det er terrasse rundt hele boligen, slik at en rullere etter sol og skygge gjennom døgnet. Åsanetoppen 2 ligger høyt og frittliggende i terrenget og det er ingen innsyn fra naboer eller omkringliggende eiendommer.
Det er også gode lagringsmuligheter i utebod som er tilknyttet huset ved gårdsplass.
Nøkkelkvalifikasjoner:
*Ny kakkelovn i 2022 (Montert av Varmefag Larvik/ Kr 180.000,-)
*Nytt hovedaggregat til vannbåren varme til hele huset 2022 (borehull på 130 m. Levert og montert av Kind / Kr 180.000,-)
*Vegger og tak innvendig er malt i 2021
*Utvendig fasade og vinduer ble malt i 2021
*Nye blandebatterier/kummer/benk på hovedbad i 2023
*Biljardbord i kjellerstue medfølger
*Fantastiske lagringsmuligheter på gulvet loft med god takhøyde
*Særdeles romlig dobbelgarasje med ekstra høyde på garasjeportene (2.5 m.)

Oppvarming

Vannbåren gulvvarme sørger for en lun og fin temperatur i hele huset, samt lave strømutgifter. Det er montert ny kakkelovn i stuen i 2022, og det er dobbeltsidig peis som vender mot både kjøkken og stue,

Ferdigattest/brukstillatelse

Det foreligger ferdigattest på eiendommen datert 29.05.2002. Denne kan fås ved henvendelse til megler. Det foreligger også en ferdigattest datert 11.08.2024 som omfatter bruksendring fra bod til stue.
På byggetegninger datert 30.06.2001 fremkommer ikke nåværende adkomst til lagerrom/krypkjeller i underetasje. Nevnte lagringsareal er således ikke byggesøkt eller godkjent til dagens bruk. Kjøper overtar alt ansvar, kostnad og risiko for dette videre.
Innredet kontor i underetasje tilfredsstiller ikke krav til takhøyde, og er således ikke godkjent til dagens bruk/varig opphold. Megler har målt takhøyde til 1.99 m.

Tinglyste heftelser og rettigheter

Det er ingen tinglyste servitutter på eiendommen. 

Eventuell adgang til utleie

Eiendommen har ikke separat utleieenhet. Det vil normalt være anledning til utleie av hele eiendommen eller enkeltrom, såfremt utleiearealet er bygningsmessig godkjent for varig opphold og har forsvarlige radonnivåer. 

Beliggenhet og tomteforhold

Beliggenhet

Boligen ligger solrikt til, i et meget attraktivt og barnevennlig boligområde med kort vei til flotte turområder.
Åsanetoppen er muligens en av de beste beliggenhetene på feltet, da det kan friste med særdeles gode sol og utsiktsforhold.
Åsanetoppen ligger ca. 5 km fra Sandefjord sentrum og det er gode bussforbindelser. Området er meget attraktivt og barnevennlig uten gjennomkjøring så her er det trygt å la ungene leke fritt. Som en bonus bor du her med gangavstand til Granholmen badestrand, som er svært populær i de varme sommerdagene. Fra boligen tar det kun 3-5 minutter å spasere til Meny Åsane dagligvarebutikk, blomsterbutikk og apotek.
Du kan også tusle bort til løypenettet i fantastiske Marumskogen som har gode forhold til både vinter og sommer aktiviteter.
Sykkelavstand til Ula, Kjerringvik og Eftanglandet som er flotte turmål sommerstid
Det er flere lekeplasser og friområder som innbyr til lek og hygge.
Her er det utallige flotte uteplasser der solen kan nytes fra første til siste solstråle. Nåværende eiere har satt pris på at det er terrasse rundt hele boligen, slik at en rullere etter sol og skygge gjennom døgnet. Åsanetoppen 2 ligger høyt og frittliggende i terrenget og det er ingen innsyn fra naboer eller omkringliggende eiendommer.
Velkommen til Åsanetoppen og et hyggelig, barnevennlig og rolig boligområde.

Adkomst

Megler oppfordrer alle interessenter til å vise hensyn ved kjøring inn til eiendommen, da det bor og ferdes mange barn i området. Det vil bli satt opp til-salgs-skilter på tomten. Eventuelt se vedlagt kartskisse på høyre side i FINN annonsen. Ved å trykke på kartet får du enkelt tilgang til en spesifisert reiserute fra ønsket startdestinasjon til den aktuelle tomten.

Barnehager, skoler og fritid

Boligen ligger med kort vei til Store Bergan barneskole, samt Ranvik ungdomsskole. Dersom skole- og barnehagetilbud er av betydning for kjøpet, ber vi om at det rettes en særskilt henvendelse til kommunen for oppdatert informasjon.

Beskrivelse av tomt

Særdeles lettstelt eiertomt på 895 kmv. som trygt kan kalles for solrik og usjenert, med en imponerende sjøutsikt.
Tomten har flere flotte utplasser, og nåværende eiere har satt pris på sene sommerkvelder med masse sol. Det er uteplasser rundt hele boligen, slik at en kan følge solen gjennom hele dagen fra tidlig til sent på kveld.
Selger opplyser at det er meget lett å bli kvitt snø på uteplassene, da alt kan skyves ut mot østvendt skråning. Tomten kan trygt beskrives som lettstelt, og spyling av asfaltert gårdsplass og hellelagte uteplasser er en fryd på varme sommerdager.
Eiendommen har en romslig gårdsplass med rikelig oppstillingsplass.

Parkering

Gode parkeringsmuligheter i gårdsplass, samt dobbel garasje som er integrert i boligen.
For de som er bilinteresserte og liker å ta vare på bilene sine kan denne boligen friste med en særdeles romlig dobbelgarasje med ekstra høyde på garasjeportene. I garasjen er det mulig å vaske bilen da det er innlagt vann og montert sluk i gulv, det er også uttak til sentralstøvsuger i nevnte rom. Det er også montert el-billader i garasjen, og det er gulvvarme. Garasjen har direkte adkomst til boligen slik at en slipper å tenke på regn og snø når mat og andre dagligvarer skal bæres inn i huset.

Vei, vann og avløp

Eiendommen har adkomst via offentlig vei.
Eiendommen er tilknyttet kommunalt ledningsnett via private stikkledninger. Eier er selv ansvarlig for private stikkledninger til boligen.

Regulerings-og arealplaner

Ihht. kommuneplanens arealdel vedtatt 21.09.2023 ligger boligen i et område avsatt til Boligbebyggelse, Nåværende.
I gjeldende kommuneplan er det vist hensynssone «ras og skredfare, kvikkleire» over eiendommen. Selger opplyser at herværende bolig er bygget på fjell. Det må påregnes krav om geotekniske vurderinger før iverksetting av byggetiltak i disse områdene, jf. kommuneplanbestemmelse 5.1.2.
Ihht. eldre reguleringsplan vedtatt 24.05.2000 ligger boligen i et område regulert til boligformål.

Økonomi

Kommunale utgifter

Kommunale avgifter er ca. kr 18.000,- for inneværende år. I dette inngår gebyr for vann, avløp, renovasjon og feiing/tilsyn.
Nåværende eier har et strømforbruk som tilsvarer ca. 16.000 kWh pr.år.
Boligen har en årlig forsikringspremie på kr. 8.900,- Det bør også påregnes kostnader til innboforsikring.
Kostnader til tv/internettsignaler estimeres til ca. kr. 1.390,- pr.mnd.
Utgiftene er basert på nåværende eiers forbruk og avtaler.

Formuesverdi

Formuesverdi for 2023 var kr 1 547 333,- ifølge skatteetaten. Beløpet forutsetter at eier bor fast i boligen (primærbolig).
Ved eventuell øvrig bruk av eiendommen (f.eks. fritidsbolig, pendlerbolig, utleieobjekt) var formuesverdien for 2023 kr 6 189 330,-.
Formuesverdien justeres normalt årlig. Se skatteetaten.no for mer informasjon om fastsettelse av formuesverdien.

Omkostninger

9 200 000,00 Prisantydning
Omkostninger
230 000,00  Dokumentavgift til staten (2,5% av kjøpesum)
545,00  Tinglysing panterettsdokument
545,00  Tinglysing skjøte
19 900,00  Tryg Boligkjøperpakke (valgfri)
--------------------------------------------------------
250 990,00 Omkostninger totalt
--------------------------------------------------------
9 450 990,00 Totalpris inkl. omkostninger
--------------------------------------------------------

Betalingsbetingelser

Kjøpesum inkludert omkostninger, samt pantedokument tilknyttet eventuelt lån, skal være disponibelt hos megler 2 virkedager før overtagelsen.

Annen viktig informasjon

Eier

Toril Havord og Rolf Havord

Overtakelse

Etter nærmere avtale.

Boligselgerforsikring

Selger har i forbindelse med salget tegnet boligselgerforsikring hos Anticimex. Vedlagt salgsoppgaven følger selgers egenerklæringsskjema og tilstandsrapport. Interessenter må sette seg inn i dokumentene før bud inngis.
Boligselgerforsikringen dekker selgers ansvar etter avhendingsloven. Dersom kjøper oppdager forhold ved eiendommen som man mener utgjør en mangel ved eiendommen, vil Claims Handling AS behandle reklamasjonen på vegne av selger. Forsikringsvilkår kan fås ved henvendelse til megler.

Boligkjøperforsikring

Innen kontraktsmøtet må kjøper ta stilling til om det ønskes å bestille Boligkjøperpakken gjennom Tryg. I denne gunstige pakken er boligen ferdig forsikret og inkluderer rettshjelpsforsikring, også kalt Boligkjøperforsikring. Rettshjelpsforsikring gir trygghet og tilgang på profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler det første året etter overtagelse. Forsikringsselskapet behandler isåfall ethvert mangelskrav kjøper måtte ha overfor selger.
For alle boligtyper, unntatt tomter, inneholder Boligkjøperpakken innboforsikring, renteforsikring (unntatt fritidsbolig) - i situasjoner hvor kjøper ikke får solgt nåværende primærbolig – og flytteforsikring. I tillegg inneholder den husforsikring for alle hus og hytter forutsatt at eiendommen ikke har seksjonsnummer/andel (tilhører et sameie/borettslag).
Kjøper mottar ingen særskilt faktura for Boligkjøperpakken da kostnaden det første året legges til kjøpesummen for boligen. Les mer om forsikringen i informasjonsarket fra Tryg. Krogsveen mottar et honorar for denne formidlingen.
Dersom ikke boligkjøperpakke ønskes kan kun rettshjelpsforsikring, også kalt boligkjøperforsikring, tegnes særskilt via megler. Rettshjelpsforsikringen varer i 5 år fra overtagelse og leveres av Tryg.
Selskap og privatpersoner som driver med kjøp/salg/utvikling som ledd i egen næringsvirksomhet kan de ikke tegne boligkjøperforsikring.

Budgivning

Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt denne salgsoppgaven og er også på vår hjemmeside www.krogsveen.no. Alle bud og budforhøyelser må inngis skriftlig. I tillegg må legitimasjon være fremlagt sammen med signatur fra budgiver.
Vi oppfordrer til å gi bud elektronisk via GI BUD-knappen på eiendommens hjemmeside på Krogsveen.no. Da vil samtlige vilkår bli oppfylt.  
Eventuelle forhøyelser eller endringer av budet kan bekreftes pr SMS eller på e-post. Vi oppfordrer alltid til å kontakte megler pr. telefon i tillegg da forsinkelser i SMS og e-post kan forekomme.
For at budene skal kunne bli behandlet og videreformidlet skriftlig til alle involverte parter, må alle bud ha en tilstrekkelig lang akseptfrist, jf. eiendomsmeglingsforskriften § 6-3.
Selger må også skriftlig akseptere budet før aksept kan formidles til budgiver. Akseptfrist bør derfor være på minimum 30 minutter, og budforhøyelser må derfor skje i god tid før fristens utløp.
Bud kan uansett ikke settes med kortere frist enn kl. 12.00 første virkedag etter siste annonserte visning.
Etter at eiendommen er solgt vil kjøper og selger få tilsendt budjournal. Øvrige budgivere kan få utlevert kopi av budjournalen i anonymisert form.

Hvitvaskingsreglene

I henhold til lov om hvitvasking og terrorfinansiering har megler plikt til å gjennomføre kontrolltiltak overfor kunder, herunder fullmektiger. Dette innebærer bl.a. å bekrefte kunders og reelle rettighetshaveres identitet på bakgrunn av fremvist gyldig legitimasjon eller på annen godkjent måte, samt å innhente opplysninger om kundeforholdets formål og tilsiktede art.
Dersom slike kundetiltak ikke kan gjennomføres, kan megler ikke etablere kundeforholdet eller utføre transaksjonen.
Hvis kjøper ikke bidrar til gjennomføring av kundekontrollen og dette fører til at transaksjonen blir forsinket eller ikke kan gjennomføres, vil dette ansees som mislighold av avtalen og gi selger rettigheter etter avhendingslova kapittel 5. I tilfeller der selger ikke bidrar til gjennomføring av løpende kundekontroll underveis i oppdraget, er det selger som misligholder sine forpliktelser etter avtalen og gi kjøper rettigheter etter avhendingslovens kapittel 4. Partene er selv ansvarlige for eventuelle kostnader og ansvar dette kan medføre. Eiendomsmegleren eller eiendomsmeglingsforetaket kan ikke holdes ansvarlig for de konsekvenser dette vil kunne få for partene eller andre som har interesser i eiendomshandelen.
Kjøper oppfordres til å innbetale kjøpesummen som ikke kommer fra låneinstitusjon i én samlet innbetaling fra egen konto i norsk bank. Megler har plikt til å melde fra til Økokrim om eiendomshandler som fremstår som mistenkelige. Melding sendes Økokrim uten at partene varsles. 

Personopplysningsloven

I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter kan bli registrert for videre oppfølging.

Lovanvendelse

Generelle bestemmelser
Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til megler, den bygningssakyndiges tilstandsrapport, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Kartverket og andre tilgjengelige kilder. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene, og slike forhold kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. 
Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at interessenter rådfører seg med eiendomsmegler eller egne rådgivere før det legges inn bud.
En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.
Kjøper og selgers rettigheter og plikter reguleres av avtalen mellom partene, samt informasjonen som har vært tilgjengelig for kjøperen i forbindelse med handelen. Avtalen utfylles av avhendingsloven, og det gjelder ulike avtalevilkår avhengig av om kjøper er forbrukerkjøper eller ikke.  Dette er nærmere beskrevet nedenfor. 
På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er".  Selger kan ikke ta «som den er»- forbehold overfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.
Budgiver skal i budskjema avgi egenerklæring om budgiver er forbruker eller næringsdrivende/ person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. 
Forbrukerkjøp - definisjon
Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.
Forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at mangelskravet ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.
Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 andre ledd, dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.
Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).
Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon 
Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. 
Ikke-forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen.
Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. 
Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. 
Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.
Det forutsettes at hjemmel overføres til kjøper. Hvis kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen, må det tas forbehold om dette i budet.

Meglers vederlag

Meglers vederlag betales av selger og er avtalt til:
Vederlag: 1% av salgssummen.
Tilrettelegging fra kr 17.000,-
Oppgjør: kr 7.500,-
Markedspakke: kr. 26.250,-
Kontroll hjemmel og heftelser kr. 2.900,-
Megler har i tillegg krav på dekning av utlegg.

Opplysninger om oppdraget

Oppdragsnummer 22-0019/25
Eiendomsmegler Krogsveen AS, avd. Sandefjord
NO 950 007 613 MVA
Oppdragets KR-kode KR22.2519

Dato

Sist oppdatert: 05. mars 2025 kl. 15:12

Dokumenter

Utskriftsvennlig salgsoppgave

Område

Legg til steder som er viktige for deg

Prisutvikling for området

Kvadratmeterpris
0 kr/m²
Endring
↘︎ % ()

Visning

For å delta på visning, ber vi om at du melder deg på. Da sikrer vi at du får nødvendig informasjon og at det er satt av tilstrekkelig med tid. Kontakt megler dersom annet tidspunkt ønskes. Husk å lese salgsoppgaven før visningen, så du stiller forberedt.
Ønsker du kun å bli holdt orientert, kan du fra eiendommens hjemmeside få varsel om solgtpris, eller kontakte megler.
Lurer du på noe?

Vil du varsles om lignende boliger?

Ved å lagre ditt boligsøk hos oss får du beskjed når vi har en bolig som ligner denne, før den legges ut på markedet!

På flyttefot? Slik gjør vi det enklere for deg

Skreddersydd flyttepakke

Vi fikser håndverkere, vask, pakking, lagring og transport, og legger ut for utgiftene underveis.

Hjelp med både kjøp og salg

Hos oss har du din egen rådgiver gjennom hele kjøps- og salgsprosessen.

Hjelp til finansiering

Vårt samarbeid med BN Bank sikrer deg rask og løsningsorientert hjelp, til konkurransedyktige betingelser.