Selger har fått utarbeidet en tilstandsrapport, dvs. en teknisk gjennomgang av boligen hvor eventuelle avvik, risiko for kjøper og prisoverslag for hva som bør gjøres av oppgradering, er skissert. Se særskilt TGIU (tilstandsgrad ikke undersøkt), samt TG2 og TG3 som viser hva som er boligens normale slitasje, alder og type, hva som er avvik fra dette og hva som bør/må utbedres. Rapporten og selgers egenerklæring er en del av salgsoppgaven og må leses nøye før bud inngis. Kjøper overtar ansvaret for de opplysninger som fremkommer av salgsdokumentasjonen, og kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe som burde vært kjent eller som ikke kan anses å ha betydning for avtalen.
Bygningen er iht. tilstandsrapporten oppført på ringmur av betong med støpt kjellergulv. Yttervegger av trekonstruksjoner med liggende bordkledning. Saltak av plassbygde trekonstruksjoner med undertak av trepanel og papp tekket med betongtakstein. Vinduer med 2-lags glass fra 1985 og 2001.
Les forøvrig mer om byggemåte og den tekniske tilstanden i rapporten.
Boligen er tilknyttet septiktank/slamavskiller.
Det er ingen anmerkninger med TGIU (ikke undersøkt) i rapporten.
Det gjøres spesielt oppmerksom på at det er registrert 15 anmerkninger med TG3 i rapporten. (Straks tiltak)
Følgende bygningsdeler har fått TG3 (store eller alvorlige avvik) i tilstandsrapporten:
- Drenering: Tilstandsgrad er gitt på bakgrunn total svikt i dreneringen. Original drenering er over 70 år og funksjonen er ikke lenger til stede.
Det var på befaringsdagen vått betongdekke og salt/kalk utslag på innvendig mur. Det er målt høy fuktighet i laminatgulv og veggpaneler har råte i kjellerstue. Det må dreneres rundt hele boligen.
Sjablongmessig prisanslag: kr 150 000 - 300 000,-.
- Rom under terreng: Det er målt 28% fuktighet i treverk og det er råteskader i panel i kjellerstue samt at det er høy fuktighet i
laminatgulv som trolig er lagt direkte på betonggulv uten plast. Treverk er mettet med vann ved en fuktverdi på 30% og stubblofstbord har sopp og råteskader. Kan stamme fra lekkasjer fra badet. Manglende lufteventiler i yttervegger og fuktig luft blir ikke luftet ut. Råte i gulvbjelker kan ikke utelukkes.
I tillegg til drenering må alt treverk i kjellerstue fjernes, samt at stubbloftsbord må rives ned. Kjelleren må tørkes opp før eteasjeskille isoleres og eventuelt tettes igjen.
Sjablongmessig prisanslag: kr 50 000 - 150 000,-.
- Terrasse: Det er råte i gulv og tilfarere. Terrassen må skiftes i sin helhet.
Sjablongmessig prisanslag: Under kr 10 000,-.
- Vinduer og dører: Vinduene har betydelig vær slitasje og stedvis råte. Noen av vinduene kan være funksjonelle men helhetlig
må vinduene byttes ut. Terrassedører er funksjonelle men har høy slitasje og bør byttes ut
Sjablongmessig prisanslag: kr 50 000 - 150 000,-.
- Renner og nedløp: Takrenner ar store deformasjoner og er stedvis ødelagt. Rennene har lekkasjer spesielt ved innglaset balkong. Takrennene må byttes.
Sjablongmessig prisanslag: kr 10 000 - 50 000,-.
- Utstyr på tak: Det er ikke montert snøfangere på taket. Takstige for feier og pipebeslag anbefales å byttes ved en eventuell takomlegging.
Sjablongmessig prisanslag: kr 10 000 - 50 000,-.
- Etasjeskille og gulv på grunn: Det ble målt med nivelleringslaser i utvalgte rom i boligen. Det er observert stedvis knirk og høydeforskjellene er stedvis merkbare ved gange. Etasjeskilleren er lukket på undersiden og det er i kjeller påvist sopp og råteskader i stubbeloft. Det er derfor påregnelig at bjelker stedvis kan være skadet og det kan være behov for utskiftninger. Tilstandsgraden er satt på bakgrunn av standardens krav til nivå forskjeller på etasjeskiller og gulv på grunn.
Å rette opp etasjeskilleren som et eget tiltak vil være økonomisk urasjonelt, men det anbefales å rette opp lokale svanker og kuler ved en eventuell gulvomlegging.
Etasjeskiller bør åpnes opp ved og konstruksjonen må tørkes og isoleres samt bjelker med eventuell råte må skiftes ut.
Sjablongmessig prisanslag: Ingen umiddelbar kostnad.
- Kjøkken: Avtrekket har rust ved bryter og virker ikke.
Sjablongmessig prisanslag: under kr 10 000,-.
- Toalettrom: Manglende ventilasjon, avtrekk og ikke luftekanal. Ikke påvist skader på utstyr og innredning men rommet har slitasje.
Sjablongmessig prisanslag: under kr 10 000,-.
- Avløpsrør: Avløpsrørene har oppnådd en alder hvor det er stor fare for lekkasjer og det er lekkasje i kjøkkenbenk. Alle avløpsrør må byttes.
Prisestimat er basert på å bytte alle avløpsrør innvendig. Utvendig avløpsrør er ikke besiktiget men det foreligger ikke informasjon på at disse er byttet etter
byggeår og tiltak må påberegnes.
Sjablongmessig prisanslag: kr 50 000 - 150 000,-.
- Vannledninger: Vannet var avstengt på befaringsdagen. Alle vannrør må byttes i boligen. Utvendige rør er ikke besiktiget og det foreligger ikke informasjon om at disse er byttet etter byggeår. Tiltak må derfor påberegnes på utvendige vannledninger. Prisestimat er basert på å bytte alle rør i boligen.
Sjablongmessig prisanslag: kr 50 000 - 150 000,-.
- Elektrisk: Anlegget bør oppgraderes eller skiftes ut i sin helhet. Det elektriske anlegget er fra byggeår med noe nyere punkter bant annet på toalett og i kjellerstue. Kabler
er ikke tilstrekkelig festet og selger opplyser at det har blitt utført arbeider av ufaglærte. Anlegget er for lite til dagens bruk.
Prisestimat er basert på å få utført en el-kontroll.
Sjablongmessig prisanslag: under kr 10 000,-.
- Varmtvannsbereder: Berederen har brukt opp sin levetid og bør byttes. Røropplegget til berederen er rustet og det er fare for lekkasje. Det er ikke koblet slange til sikkerhetsventil og berederen er ikke plassert i rom med sluk.
Sjablongmessig prisanslag: kr 10 000 - 50 000,-.
- Våtrom: En må forvente generell oppgradering av våtrommets tettesjikt/membran for at våtrommet skal tåle en
normal bruk etter dagens krav. Gulvet er tilnærmet flatt, men belegget har en oppkant på 35 mm. Selger opplyser i egenerklæring at det er lekkasje i gulvbelegg. Badet må renoveres og det må etableres fall på gulv etter gjeldende forskrifter samt at alt arbeid må dokumenteres. Skal badet benyttes før renovering må det fortsatt benyttes dusjkabinett på badet.
Sjablongmessig prisanslag: kr 150 000 - 300 000,-.
- Garasje/uthus
Bygningen har store deformasjoner og tegn på svikt i fundament og grunnmur. Det er råte i kledning i gavler og selger opplyser at taket ikke er tett. Bygningen må anses som et riveprosjekt da bygningen er av en slik forfatning at reparasjoner ikke vil være hensiktsmessig. Prisestimat er basert på å rive bygget og bort kjøring av avfall.
Sjablongmessig prisanslag: kr 10 000 - 50 000,-.
Det gjøres spesielt oppmerksom på at det er registret 13 anmerkninger med TG2 i rapporten (alder, slitasje, skader mv.):
Følgende bygningsdeler har fått TG2 (vesentlig avvik) i tilstandsrapporten:
- Grunnmur og fundament: Det er observert synlige skjevheter og riss/sprekker. Fundamenter er ikke synlig og er derfor ikke vurdert. Grunnmur av eldre dato og har generelt større vedlikeholdsbehov. Vedlikehold med tetting av sprekker og maling må påberegnes.
-Terrasse med utgang fra kjøkken: Terrassen var snødekket befaringsdagen og er lite inspisert. Det ble ikke påvist råte i gulv men det må påregnes utskiftninger og overflatebehandling. Rekkverk er under 90 cm og tilfredstiller ikke dagens byggetekniske krav. Det er ikke montert rekkverk i trapp fra kjøkken og det utgjør TG-3 på utvendige trapper.
-Markterrasse ved inngangsparti: Terrassen er montert direkte på terreng og det er usikkert om treverk er beskyttet mot terreng. Råte i tilfarere kan ikke utelukkes.
Trapp og rekkverk har for store åpninger da åpninger i mellom trinn og i rekkverk ikke skal være over 10 cm.
-Innglasset balkong/vinterhage: Det er stor avstand på fundamenter i forhold til tykkelse på bærebjelkene. Det må påberegnes betydelige utskiftninger og bæreevne må forbedres. Takstein er knust og taket har usikker tetting og kledning er slitt og har malingsavflassing. Råte kan ikke utelukkes. Vinduer er gamle og slitt og må påberegnes å skiftes.
-Vinduer og dører: Vinduene fremstår lite vedlikeholdt men det ble ikke påvist betydelige skader. Det er ikke byttet omramming og vannbrett og tetthet er usikker. Terrassedør fra stue til innglasset balkong/vinterhage fremstår uten skader og er funksjonell. Både dører og vinduer har brukt opp over halve levetiden sin.
-Yttervegger: Isolasjon og og vindtetting er ukjent men erfaringsmessig er veggene oppført før det kom moderne isolasjon og isolasjon er derfor ikke til stede eller mangelfull. Ytterveggene har manglende vedlikehold, betydelig svertesopp og malingsavflassing. Stedvis råte i kledning og mulig råte i veggkonstrjon må påberegnes spesielt i nedre del. Det er stedvis ikke montert hjørnekasser. Kledning er montert direkte på vindtetting uten utlekting og har dermed ingen luftespalte for utlufting.
-Takkonstruksjon og loft: Takkonstruksjonen har mangelfull lufting og det er observert betydelig med muselort på loftet. Det er tegn etter fuktmerker i undertak, spesielt ved takgjennomføring ved pipe. Loftet er noe isolert men mangler fuktsperre. Takutstikk og vindskier har råte. Det ble ikke målt høy fuktighet i treverk på loft men utskiftninger på undertak kan likevel ikke utelukkes. Noe svai er observert på taket på grunn av liten dimensjonering.
-Taktekking: Det er observert knuste stein og noe mosedannelse. Det er undertak av trepaneler og papp og taktekking og undertak har brukt opp over halve levetiden sin. Det ble ikke påvist eller opplyst om pågående lekkasjer men utskiftninger av ødelagte takstein må påberegnes. Råte i undertak spesielt ved takutstikk kan ikke utelukkes og tetthet kan ikke garanteres.
-Ildsted/Skorstein: Det er montert vedovn i kjellerstue og stue og det er ikke påvist avvik avstand til brennbare materialer. Grunnet alder og manglende tilsyn anbefales det å kontakte Brann og feievesen for et tilsyn før ildstedene benyttes for å ivareta brannsikkerhet. Nome og Midt-Telemark brann og sikring bekrefter samtidig at det bør foretas tilsyn grunnet tidligere avvik og manglende dokumentasjon i deres systemer.
-Kjøkken: Det ble målt med fuktindikator på utsatte steder på gulv uten å påvise fuktvariabler. Kjøkkenet er fremstår slitt og stedvis ødelagt i hengsler og har betydelige bruksmerker og slitasje. Det er plassert bøtte under avløpet som tyder på at det er lekkasje i avløp til utslagsvasken. Kjøkkenet bør byttes for å imøtekomme dagens standard og lekkasjer i avløp må utbedres.
-Trapp: Det er ikke montert håndløper på vegg men dette var ikke et krav på byggetidspunktet. Åpning mellom spile i toppen av trappen er over 10 cm. Det er ikke krav til å utbedring, men tilstandsgrad skal settes til TG-2 i følge NS 3600.
-Varmesentral: Varmepumpe fra 2011 med innedel plassert i stue, fungerer som tiltenkt men har brukt opp halve levetiden sin. Forventet levetid på varmepumper er 12-15 år. Service på anlegget anbefales.
-Øvrig: Innvendige overflater fremstår uten vesentlige skader, men er slitt etter årenes løp.
Se supplerende tekst i tilstandsrapporten om de ovennevnte forhold, rapporten må leses i sin helhet. Kjøper overtar ansvar og risiko for dette.