Komplett salgsoppgave

Rynnings gate 3C

3 300 000 kr
68 m²
2 soverom
Velkommen til Rynnings gate 3C!
Velkommen til Rynnings gate 3C!
Kart
Del
Simen Ruud
Presenteres av
Simen Ruud
Nybyen/Strømsø
Pen 3-roms leilighet med en meget sentrumsnær beliggenhet. Peis. Vestvendt innglasset balkong. Boligsoneparkering.

Unngå doble boligrenter

Vi tilbyr gunstig forsikring.
Sjekk estimert lånekostnad

    Pris

  • Prisantydning
    3 300 000 kr
  • Omkostninger
    16 520 kr
  • Totalpris
    3 534 869 kr

    Areal

  • BRUKSAREAL
    97 m²
  • BRA-I (internt bruksareal)
    68 m²
  • BRA-E (eksternt bruksareal)
    21 m²

    Nøkkelinfo

  • Andel fellesgjeld
    218 349 kr
  • Etasje
    3
  • Byggeår
    1951
  • Soverom
    2 soverom
  • Bad
    1 bad
  • Type
    Aksjeleilighet
  • Eierform
    Aksje
  • Fasiliteter
    Balkong/Terrasse
  • Fellesutgifter
    6 367 kr
  • Energimerke
    Rød G

Visning

For å delta på visning, ber vi om at du melder deg på. Da sikrer vi at du får nødvendig informasjon og at det er satt av tilstrekkelig med tid. Kontakt megler dersom annet tidspunkt ønskes. Husk å lese salgsoppgaven før visningen, så du stiller forberedt.
Ønsker du kun å bli holdt orientert, kan du fra eiendommens hjemmeside få varsel om solgtpris, eller kontakte megler.
Lurer du på noe?

Beskrivelse

Kort om eiendommen

Rynnings gate 3C Dette er en pen 3-roms leilighet med sentrumsnær beliggenhet, innglasset balkong og god lagringsplass i eksterne boder.
  • Leiligheten er gjennomgående
  • Romslig stue med downlights og utgang til innglasset balkong
  • 2 store soverom med garderobeløsning
  • Kjøkken med god oppbevaringsplass og delvis integrerte hvitevarer
  • Innglasset balkong med takhøye skyvefelt og innvendig solskjerming
  • God lagringsplass i stor loftsbod og kjellerbod
  • Boligsoneparkering med og uten lademulighet
  • Gangavstand til kollektivtilbud, togstasjon og "alt" av sentrumsfasiliteter Velkommen til visning!
  • Innhold og byggemåte

    Eiendommen

    Rynnings gate 3C, 3045 DRAMMEN
    Kommunenummer 3301, gårdsnummer 110, bruksnummer 401
    Aksjenummer 6, AS Rynningsgate 3, organisasjonsnummer 953583143

    Innhold

    BRA-i (internt bruksareal)
    3. etasje:
    68 kvm: Entré, bad, kjøkken, stue og to soverom
    BRA-e (eksternt bruksareal)
    Underetasje:
    6 kvm: Bod
    Loft:
    15 kvm: Bod
    BRA-B (innglasset balkong)
    3 etasje: 8 kvm.
    Vedlagte plantegninger er ikke målbare. De oppgitte arealer er hentet fra rapport utført av Petter Sem v/Anticimex. Arealene er beregnet og rom er definert etter dagens faktiske bruk, uavhengig av hva som er godkjent av bygningsmyndighetene.

    Byggemåte

    Bygningen er iht. tilstandsrapport, oppført på grunnmur av betong/murkonstruksjon. Støpt gulv mot grunn. Yttervegger av betongkonstruksjon. Utvendige fasader forblendet med fasadestein og fasadeplater. Etasjeskiller av betongkonstruksjon. Tilnærmet flatt tak tekket med folie/takpapp (taket er ikke besiktiget). Vest-vendt innglasset balkong. Slett entredør fra ukjent årstall merket med brannklasse B30 og lydklasse
    38 dB. Karm og ramme av tre. Skyvedør og vinduer med 3-lags glass fra 2021. Karm og rammer av tre med utvendig aluminiumsbekledning. Skyvedører fra ukjent årstall på balkong med 1-lags glass og metallprofiler. Naturlig ventialsjon. Les forøvrig mer om byggemåte og den tekniske tilstanden i rapporten.
    Tilstandsrapporten og selgers egenerklæring er vedlagt salgsoppgaven. Interessenter må sette seg inn i dokumentene før bud inngis.

    Standard

    Felles overbygget inngangsparti med callinganlegg. Felles trappegang til leiligheten etasjeplan i 3.etasje.
    Entré: Gulvflater av parkett, vegger og himling med malt slett flate. Downligths i himling. Callinganlegg. Plass til oppbevaring av yttertøy ved knaggrekke og skoskap. Mellomgang mellom leilighetens stue, bad, kjøkken og to soverom.
    Stue: Gulvflater av parkett, vegger og himling med malt slett flate. Downlights i himling. Utgang til innglasset balkong på 8 kvm via stor skyvedør. Stuen er lett å møblere og kan ha både sofagruppe og spisegruppe om ønskelig. Pen peisinnsats.
    Kjøkken: Kjøkkeninnredning fra ukjent årstall med delvis åpen løsning mot entrè. Gulvflater belagt med parkett. Vegg- og himlingsflater er med malte flater. Benkeplate av heltre med nedfelt oppvaskkum. Fliser på vegg mellom benk og overskap med stikkontakter og benkeplatebelysning under overskap. Nisje for stekeovn i benk, integrert oppvaskmaskin i benk og avsatt plass for kjøleskap. Det er også etablert komfyrvakt.
    Bad: Flislagt bad fra ukjent årstall. Nedsenket himling med malt flate og downlights. Vegghengt servantinnredning med slette fronter og heldekkende servant. Speilskap over servant. Dusjkabinett. Gulvstående toalett. Opplegg for vaskemaskin. Mekanisk avtrekk.
    Soverom: Hovedsoverommet er svært romslig med god plass til dobbeltseng, nattbord og kommode og soverommet har skyvedørsgarderobe. Soverom nr 2 har dobbeltseng som strekker seg fra vegg til vegg og garderobeskap.
    Balkong: Innglasset balkong på 8 kvm som ligger vestvendt med gode solforhold og har utsikt mot Strømsåsen.
    Bod: 2 boder som følger med leiligheten. En på loft (15 kvm) og en i kjeller (6 kvm).
    Selger har fått utarbeidet en tilstandsrapport for eiendommen, dvs. en teknisk gjennomgang av boligen hvor eventuelle avvik, risiko for kjøper og prisoverslag for hva som bør gjøres av oppgradering, er skissert. Se særskilt TGIU (tilstandsgrad ikke undersøkt), samt TG2 og TG3 som viser hva som er avvik fra boligens normale slitasje, alder og type, eller som bør/må utbedres. Rapporten og selgers egenerklæring er en del av salgsoppgaven og må leses nøye før bud inngis. Kjøper overtar ansvaret for de opplysninger som fremkommer av salgsdokumentasjonen, og kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe som burde vært kjent eller som ikke kan anses å ha betydning for avtalen.
    I rapporten fremkommer det som takstmannen mener kjøper må være særskilt oppmerksom på, dette gjelder blant annet (se utfyllende tekst i rapporten):
    Følgende kontrollpunkter/forhold har blitt tildelt TG2:
    - Bad: Overflater gulv: Det registreres moderate tegn til bomlyd (tegn til hulrom) under enkelte gulvfliser. Lokalfall i dusjsonen ble målt på tilfeldig sted og målingen viste et fallforhold på 8 mm. Fallet er mindre enn 1:50 i en avstand på 80 cm. Nivåforskjell fra døråpning på topp overflate gulv og til hovedsluk er på tilfeldig sted målt til ca. 21 mm. Dette er vurdert til å være tilfredsstillende mht lekkasjesikkerhet. Eldre sluk uten klemring. Tilluftsspalte er ikke etablert.
    - Etasjeskiller: Det er merkbare skjevheter i leiligheten. Forskjellen mellom høyeste og laveste punkt i rommet er målt til 35 mm i stue og 40 mm i soverom 1. Målingene er foretatt i en eldre bygning og bør ses i den sammenheng.
    Tekniske anlegg: Stoppekran er ikke lokalisert. Varmtvannsberederen kan ikke undersøkes på grunn av plassering i benk på kjøkken.TG2 er satt for å belyse forholdene. Varmtvannsbereder er plassert i tørt rom men har ikke automatisk vannstoppventil.
    - Elektrisk anlegg: Deler av det elektriske anlegget er eldre anlegg uten dokumentasjon eller dokumentert vedlikehold. Det vurderes at det med høy sannsynlighet er utført arbeider på det elektriske anlegget etter 1999, som ikke er dokumentert med samsvarserklæring.
    Øvrige TG2-punkter i rapporten har blitt tildelt tilstandsgraden ut i fra alder og naturlig slitasje.
    Følgende kontrollpunkter/forhold har blitt tildelt TG3:
    Ingen punkter er tildelt TG3.
    Følgende kontrollpunkter/forhold har blitt tildelt TGIU (tilstandsgrad ikke undersøkt):
    - Downlights: Ikke demontert downlights i himling.
    - Hulltaking: På grunn av våtrommets plassering er det ikke mulig å gjennomføre hulltaking og fuktmåling av våtrom.
    - Stakeluke: Avløpsrørene er skjult og stakeluke ikke lokalisert.
    Det anbefales ytterligere undersøkelser av disse punktene.
    Se vedlagt tilstandsrapport for supplerende informasjon vedrørende boligens tilstand.

    Løsøre og tilbehør

    Hvitevarer på kjøkkenet medfølger i handelen, dette gjelder oppvaskmaskin og stekeovn.
    Plastikk-bokser og kurver i skyvedørsgarderobe på soverom medfølger ikke handelen.
    Videre vises det til liste fra Norges Eiendomsmeglerforbund angående løsøre og tilbehør. Produkter og installasjoner som medfølger overdras uten noen form for garantier, utover eventuell gjenværende leverandørgaranti.

    Oppvarming

    Peis i stue. Videre er boligen basert på elektrisk oppvarming ved evt. panelovner.
    Det har blitt foretatt en kontroll av pipe og ildsted i 2024, utført av Drammenregionens brannvesen IKS og alt er funnet i orden.
    Dersom det ikke er vegg- eller fastmonterte varmekilder i beboelsesrom ved visning, følger dette heller ikke med.

    Ferdigattest/brukstillatelse

    Det foreligger innflytningstillatelse (gjelder som ferdigattest ref. kommunen) på eiendommen datert 15.06.1951. Denne kan fås ved henvendelse til megler.
    Det har blitt utstedt ferdigattest for nye innglassede balkonger datert 08.11.2013.
    Kjøper overtar eiendommen slik den framstår på visning.

    Tinglyste heftelser og rettigheter

    Utover andel fellesgjeld overdras aksjene fri for pengeheftelser, med unntak av aksjelagets tinglyste panterett:
    Aksjelaget har legalpant for forfalte felleskostnader og andre krav som følger av lagsforholdet iht. burettslagsloven § 5-20. Pantet er begrenset oppad til 2G (G = folketrygdens grunnbeløp).
    Det er tinglyst 1 servitutt på aksjelagets eiendom. Denne omhandler blant annet bestemmelser om vann- og kloakkledninger. Denne er ikke av direkte betydning for bruken av denne leiligheten.

    Eventuell adgang til utleie

    Aksjeeier kan ikke uten samtykke fra styret i aksjelaget overlate bruken av boligen til andre. Med samtykke kan aksjeeier overlate boligen til andre i inntil tre år hvis aksjeeier har bodd i boligen i minst ett av de to siste år. Utleie i andre tilfeller kan godtas ved særlige grunner. Utleie forutsetter at leiligheten har forsvarlige radonverdier.

    Energimerking

    Komplett energiattest inkludert oppvarmingskarakter fås ved henvendelse til megler eller lastes ned fra www.krogsveen.no.

    Beliggenhet og tomteforhold

    Beliggenhet

    Sentral og attraktiv beliggenhet i Strømsø/Nybyen. Gangavstand til offentlig kommunikasjon og alt av butikker/servicetilbud man forventer seg av et urbant nærmiljø. Beliggende like ved parken med store grønne friområder og nær Strømsø torg med flere servicetilbud samt vinmonopol. Gangavstand til døgnåpen dagligvarebutikk (Joker).
    Strømsø Torg med jernbanehallen fremstår som et hyggelig torg med flere serveringssteder. Union Brygge innehar et urbant mangfold med leiligheter, kontorvirksomhet, butikker, serveringssteder, torg, kunnskapsparken og båthavn. Fine uterom med caféer, restauranter, barer, trendy butikker og ikke minst et meget rikt kulturliv preger nærmiljøet. På Bragernes finner man alt man kan forvente av en by, med bl.a. teater og kino.
    Gangavstand til Bragernes med koselig torg, café, restauranter, kino, teater, kjøpesentre, elveparken m.m. Kort gangavstand til Marienlyst området med fotballbaner, kunstisbane om vinteren, friidrettsbane, treningsstudio, badeanlegg og idrettshall. Det er også fine turmuligheter i Drammensmarka.
    Drammen har en rekke fritids- og sportstilbud. Drammen Strong og Drammen Ballklubb er idrettslag i nærmiljøet med diverse tilbud. Ytterligere tilbud og anlegg på Marienlyst med kunstis og kunstgressbane, Drammensbadet, Marienlyst stadion, Turnhallen, etc.. Drammen slalåmklubb i Haukåsløypa slalåmbakke med egentrening og kurstilbud. Kort vei til flotte turmuligheter samt. rekreasjonsområder i Bragernesåsen, Drammensmarka og Elveparken.
    Meget godt kollektivtilbud i form av buss og tog. Kort gangavstand til bussholdeplass langs Konnerudgata og kort vei til bussknutepunkt se www.brakar.no for rutetider. Kun noen minutters gange til Drammen togstasjon på Strømsø, med gode togforbindelser mot Kongsberg, Oslo og Sandefjord, tidsmessig tar det ca. 30 minutter til Oslo se www.vy.no for avganger. Flytoget bruker ca. 60 minutter fra togstasjonen i Drammen til Gardermoen flyplass, se www.flytoget.no for mer informasjon. Enkel adkomst til E-18.

    Adkomst

    Det vil bli skiltet med Krogsveen visningsskilt ved fellesvisninger. Se kart i nettannonse eller Google Maps for nærmere veibeskrivelse. Velkommen til visning!

    Barnehager, skoler og fritid

    Det er god barnehagedekning i Drammen kommune, med et godt sammensatt tilbud av private og offentlige barnehager.
    Barnehager: Marienlyst barnehage, Lassebakken barnehage, Solstreif Rudolf Steinerbarnehage.
    Skoler: Gulskogen barne- og ungdomsskole.
    Drammen kommune har tre private barne- og ungdomsskoler, Drammen Realfagsskole Heltberg, Norlights Montessoriskole Drammen og Rosendal skole (Mjøndalen).
    Det ligger flere videregående skoler i Drammen og Lier, samt Universitet i Sørøst-Norge som har campus på Papirbredden i Drammen, for mer informasjon se www.usn.no.
    Dersom skole- og barnehagetilbud er av betydning for kjøpet, ber vi om at det rettes en særskilt henvendelse til kommunen/bydelsadministrasjonen for oppdatert informasjon.

    Beskrivelse av tomt

    Eiet tomt på 1 684,2 kvm som tilhører aksjelaget. Pent opparbeidet fellesarealer mellom bygningene, med gressplen, trær, hekk, prydbusker og diverse beplantninger. Asfalterte gang- og kjøreveier.

    Parkering

    Parkering i gate etter områdets bestemmelser. Det er montert 10 ladestasjoner for el-bil i Griffenfelds gate, se Drammen kommune sin nettside for mer informasjon.
    Det er innført boligsoneparkering i dette området, med kort gangavstand fra eiendommen. Dette betyr at du kan parkere fritt døgnet rundt på parkeringsplassene regulert til beboerparkering i området rundt boligen for kr. 3.912,- pr. år for bil nr. 1 (priser pr. 01.01.2025). Se Drammen kommune sin nettside for mer informasjon.

    Vei, vann og avløp

    Eiendommen har adkomst via kommunal vei.
    Eiendommen er tilknyttet kommunalt ledningsnett via private stikkledninger. Aksjelaget er ansvarlig for private stikkledninger til bygningen.

    Regulerings-og arealplaner

    Et lite område av eiendommen er regulert til kjørevei i henhold til reguleringsplan for "Omregulering av en del gater på Strømsø" , øvrig er eiendommen i et uregulert område. Videre er eiendommen avsatt til boligbebyggelse ved kommuneplanens arealdel 2014-2036 datert 05.10.2015. Eiendommen omfattes i tillegg av Kommunedelplan sentrum datert 30.05.2006 med tilhørende bestemmelser. Utsnitt av plan med tilhørende bestemmelser kan fås ved henvendelse til megler.
    Kreftings gate 19 (gamle godsterminalen) er like ved eiendommen. Det har blitt vedtatt en midlertidig plan for dette området, som omfatter hensetting og vending av tog (fra høsten 2021). Videre ligger området i et transformasjonsområde i Drammen, hvor Bane NOR informerer om at forskjønning og utbygging av området vil starte så snart utbygging av InterCity parsellen er klar (planlagt ferdigstilt i 2025).
    I nærområdet av eiendommen er det en reguleringsplan som er under arbeid, dette gjelder Områderegulering for Kreftings gate 19 og Grønland 13, 15, 17, 21 og 23. Hovedgrepene i områdereguleringen er å legge opp til en bymessig bebyggelse med boliger, kontor, sentrumsfunksjoner og tjenesteyting. Det legges også opp til at det etableres et nettverk av torg og gang- og sykkelforbindelser. Foreløpig status for planen er planforslag og kunngjøring av offentlig ettersyn, se kommunens hjemmeside for mer info. Tidshorisont og endelig utforming av prosjektet er pt. ikke klart, det må påregnes støy o.l. fra byggeprosjektet under utbyggingen (med forbehold om at planen blir vedtatt).
    Det foreligger en igangsatt planlegging av ny kommuneplan for Drammen kommune 2022-2040 (se kommunens hjemmeside for mer info).

    Økonomi

    Boligens kostnader

    Felleskostnadene inkluderer bla. kommunale avgifter (vann og avløp), renovasjon, feieravgift, renter og avdrag på andel fellesgjeld, tv/internett grunnpakke, felles vedlikehold, felles driftskostnader, snøbrøyting/plenklipping, strøm i fellesarealer, vaktmestertjenester, forretningsførsel, revisjon- og administrasjonskostnader, styrehonorar, felles bygningsforsikring m.m.. Felleskostnadene justeres normalt en til to ganger årlig i forhold til aksjelagets faktiske utgifter.
    Felleskostnadene på kr 6.367,- pr. mnd fordeles slik:
    Grunnkostnad kr 6.367,-
    Det må påregnes kostnader til strøm og nettleie, dette vil variere avhengig av strøm-/nettselskap. Nåværende eier har et strømforbruk som tilsvarer ca. 10.000 kWh pr. år.
    Boligen er tilknyttet Telia som leverandør av tv/internett grunnpakke, og er inkludert i felleskostnadene. Det er mulig å kjøpe utvidet tv/internett-pakke om ønskelig utover grunnpakke som er inkludert i fellesutgiftene.
    Det må påregnes kostnader til innboforsikring.
    Ovenstående er basert på nåværende eier/husstands senere års forbruk/utgifter. Dette vil variere avhengig av antall beboere, ønsket innetemperatur, egne fordelsavtaler, kanalvalg, hastighet på bredbånd osv.

    Formuesverdi

    Formuesverdi for 2023 var kr 866 153,- ifølge skatteetaten. Beløpet forutsetter at eier bor fast i boligen (primærbolig).
    Ved eventuell øvrig bruk av eiendommen (f.eks. fritidsbolig, pendlerbolig, utleieobjekt) var formuesverdien for 2023 kr 3 464 610,-.
    Formuesverdien justeres normalt årlig. Se skatteetaten.no for mer informasjon om fastsettelse av formuesverdien.

    Opplysninger om fellesgjeld

    Andel formue er kr 18 558,- pr. 31.12.2024
    Andel fellesgjeld er kr 218 349,- pr. 07.03.2025
    Total fellesgjeld for aksjelaget er kr 5.240.382,- pr. 07.03.2025 og lånevilkårene er:
    Lånenummer 61388208049, Nordea Bank ASA
    Annuitetslån, 2 terminer pr år.
    Rentesats: 6.35%
    Første termin/første avdrag: 30.06.2015 (siste termin 30.09.2036)
    Flytende rente

    Omkostninger

    3 300 000,00 Prisantydning
    218 349,00 Andel av fellesgjeld
    --------------------------------------------------------
    3 518 349,00 Pris inkl. fellesgjeld
    Omkostninger
    6 570,00  Eierskiftegebyr AKSJE (kjøper)
    9 950,00  Tryg Boligkjøperpakke (valgfri)
    --------------------------------------------------------
    16 520,00 Omkostninger totalt
    --------------------------------------------------------
    3 534 869,00 Totalpris inkl. omkostninger
    --------------------------------------------------------

    Tilbud om lånefinansiering

    Megler formidler gjerne kontakt med rådgiver hos vår samarbeidspartner BN Bank. De har konkurransedyktige betingelser samt rask og løsningsorientert behandling av din lånesøknad. Krogsveen mottar et honorar for denne formidlingen.

    Betalingsbetingelser

    Kjøpesum inkludert omkostninger, samt pantedokument tilknyttet eventuelt lån, skal være disponibelt hos megler 2 virkedager før overtagelsen.

    Annen viktig informasjon

    Eier

    Vilde Sunniva Egge Johansen

    Informasjon om aksjelaget

    Leiligheten er tilknyttet Rynningsgate 3 aksjelag.
    Aksjeboligmodellen innebærer at aksjelaget eier eiendommen, men aksjeeierne eier aksjer som gir leierett til en bestemt bolig.
    Aksjelaget består av 24 leiligheter, fordelt på 1 bygning.
    Forretningsfører er Nedre Buskerud Boligbyggelag, tlf. 32 21 15 00.
    Aksjelagets årsregnskap for 2023 viser et overskudd på kr 329.703,-.
    Dyrehold må søkes om til styret, dyreholdet skal ikke være til sjenanse for øvrige beboere.
    Styret er av den oppfatning at det utførte løpende og periodiske vedlikeholdet er tilstrekkelig for å opprettholde den bokførte verdien på bygningsmassen.
    Foretatte arbeid/påkostninger de senere år: Skifte av alle vinduer og dører til balkong (2021). Skifte av tak (2021). Maling av oppganger og kjellergulv (2022).
    Arbeid/påkostninger som er under arbeid (iht. årsmelding 2023): Oppgradering av strømbrytere og kabler i kjeller, etterkontroll av vannskade i c-oppgangen og se på muligheten for felles løsning for nedgravd søppelanlegg.
    I henhold til aksjelagets vedtekter må kjøper godkjennes av styret som ny aksjeeier. Det er kjøpers ansvar at styregodkjenning blir gitt, men styret kan ikke nekte godkjenning uten saklig grunn.
    Aksjelag har anledning til å være tilknyttet et sikringsfond som dekker eventuelt manglende innbetaling av husleie. Dette aksjelaget er ikke tilknyttet et slikt fond, noe som vil kunne medføre en risiko for økt husleie dersom andre aksjeeiere ikke betaler sin husleie. Aksjelaget har imidlertid legalpant i aksjene, og manglende betaling av husleie kan dermed tvangsinndrives av aksjelaget.
    Aksjelagets bygningsmasse er fullverdiforsikret i Gjensidige Forsikring ASA, polisenr.: 86348883.
    Dokumenter vedrørende aksjelaget kan fås ved henvendelse til megler.

    Informasjon om forkjøpsrett

    Aksjelaget har ikke forkjøpsrett.

    Overtakelse

    Etter nærmere avtale.

    Boligselgerforsikring

    Selger har i forbindelse med salget tegnet boligselgerforsikring hos Anticimex. Vedlagt salgsoppgaven følger selgers egenerklæringsskjema og tilstandsrapport. Interessenter må sette seg inn i dokumentene før bud inngis.
    Boligselgerforsikringen dekker selgers ansvar etter avhendingsloven. Dersom kjøper oppdager forhold ved eiendommen som man mener utgjør en mangel ved eiendommen, vil Claims Handling AS behandle reklamasjonen på vegne av selger. Forsikringsvilkår kan fås ved henvendelse til megler.

    Boligkjøperforsikring

    Innen kontraktsmøtet må kjøper ta stilling til om det ønskes å bestille Boligkjøperpakken gjennom Tryg. I denne gunstige pakken er boligen ferdig forsikret og inkluderer rettshjelpsforsikring, også kalt Boligkjøperforsikring. Rettshjelpsforsikring gir trygghet og tilgang på profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler det første året etter overtagelse. Forsikringsselskapet behandler isåfall ethvert mangelskrav kjøper måtte ha overfor selger.
    For alle boligtyper, unntatt tomter, inneholder Boligkjøperpakken innboforsikring, renteforsikring (unntatt fritidsbolig) - i situasjoner hvor kjøper ikke får solgt nåværende primærbolig – og flytteforsikring. I tillegg inneholder den husforsikring for alle hus og hytter forutsatt at eiendommen ikke har seksjonsnummer/andel (tilhører et sameie/borettslag).
    Kjøper mottar ingen særskilt faktura for Boligkjøperpakken da kostnaden det første året legges til kjøpesummen for boligen. Les mer om forsikringen i informasjonsarket fra Tryg. Krogsveen mottar et honorar for denne formidlingen.
    Dersom ikke boligkjøperpakke ønskes kan kun rettshjelpsforsikring, også kalt boligkjøperforsikring, tegnes særskilt via megler. Rettshjelpsforsikringen varer i 5 år fra overtagelse og leveres av Tryg.
    Selskap og privatpersoner som driver med kjøp/salg/utvikling som ledd i egen næringsvirksomhet kan de ikke tegne boligkjøperforsikring.

    Budgivning

    Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt denne salgsoppgaven og er også på vår hjemmeside www.krogsveen.no. Alle bud og budforhøyelser må inngis skriftlig. I tillegg må legitimasjon være fremlagt sammen med signatur fra budgiver.
    Vi oppfordrer til å gi bud elektronisk via GI BUD-knappen på eiendommens hjemmeside på Krogsveen.no. Da vil samtlige vilkår bli oppfylt.  
    Eventuelle forhøyelser eller endringer av budet kan bekreftes pr SMS eller på e-post. Vi oppfordrer alltid til å kontakte megler pr. telefon i tillegg da forsinkelser i SMS og e-post kan forekomme.
    For at budene skal kunne bli behandlet og videreformidlet skriftlig til alle involverte parter, må alle bud ha en tilstrekkelig lang akseptfrist, jf. eiendomsmeglingsforskriften § 6-3.
    Selger må også skriftlig akseptere budet før aksept kan formidles til budgiver. Akseptfrist bør derfor være på minimum 30 minutter, og budforhøyelser må derfor skje i god tid før fristens utløp.
    Bud i forbrukerforhold kan uansett ikke settes med kortere frist enn kl. 12.00 første virkedag etter siste annonserte visning.
    Etter at eiendommen er solgt vil kjøper og selger få tilsendt budjournal. Øvrige budgivere kan få utlevert kopi av budjournalen i anonymisert form.

    Hvitvaskingsreglene

    I henhold til lov om hvitvasking og terrorfinansiering har megler plikt til å gjennomføre kontrolltiltak overfor kunder, herunder fullmektiger. Dette innebærer bl.a. å bekrefte kunders og reelle rettighetshaveres identitet på bakgrunn av fremvist gyldig legitimasjon eller på annen godkjent måte, samt å innhente opplysninger om kundeforholdets formål og tilsiktede art.
    Dersom slike kundetiltak ikke kan gjennomføres, kan megler ikke etablere kundeforholdet eller utføre transaksjonen.
    Hvis kjøper ikke bidrar til gjennomføring av kundekontrollen og dette fører til at transaksjonen blir forsinket eller ikke kan gjennomføres, vil dette ansees som mislighold av avtalen og gi selger rettigheter etter avhendingslova kapittel 5. I tilfeller der selger ikke bidrar til gjennomføring av løpende kundekontroll underveis i oppdraget, er det selger som misligholder sine forpliktelser etter avtalen og gi kjøper rettigheter etter avhendingslovens kapittel 4. Partene er selv ansvarlige for eventuelle kostnader og ansvar dette kan medføre. Eiendomsmegleren eller eiendomsmeglingsforetaket kan ikke holdes ansvarlig for de konsekvenser dette vil kunne få for partene eller andre som har interesser i eiendomshandelen.
    Kjøper oppfordres til å innbetale kjøpesummen som ikke kommer fra låneinstitusjon i én samlet innbetaling fra egen konto i norsk bank. Megler har plikt til å melde fra til Økokrim om eiendomshandler som fremstår som mistenkelige. Melding sendes Økokrim uten at partene varsles. 

    Personopplysningsloven

    I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter kan bli registrert for videre oppfølging.

    Lovanvendelse

    Salg av aksjeleiligheter reguleres av kjøpsloven, men avhendingslovens bestemmelser legges til grunn så langt de passer. 
    Det forutsettes at aksjene transporteres til kjøper. 
    Generelle bestemmelser
    Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til megler, den bygningssakyndiges tilstandsrapport, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Kartverket og andre tilgjengelige kilder. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene, og slike forhold kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. 
    Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at interessenter rådfører seg med eiendomsmegler eller egne rådgivere før det legges inn bud.
    En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.
    Kjøper og selgers rettigheter og plikter reguleres av avtalen mellom partene, samt informasjonen som har vært tilgjengelig for kjøperen i forbindelse med handelen. Avtalen utfylles av avhendingsloven, og det gjelder ulike avtalevilkår avhengig av om kjøper er forbrukerkjøper eller ikke.  Dette er nærmere beskrevet nedenfor. 
    På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er".  Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.
    Budgiver skal i budskjema avgi egenerklæring om budgiver er forbruker eller næringsdrivende/ person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. 
    Forbrukerkjøp - definisjon
    Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.
    Forbruker – avtalevilkår
    Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at mangelskravet ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.
    Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 andre ledd dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.
    Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).
    Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon 
    Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. 
    Ikke-forbruker – avtalevilkår
    Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen.
    Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. 
    Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. 
    Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.

    Meglers vederlag

    Meglers vederlag betales av selger og er avtalt til:
    Vederlag: Fastpris kr 45.000,-
    Tilrettelegging kr 17.000,-
    Oppgjør: kr 7.500,-
    Markedsføringspakke: kr 27.250,-
    Visninger/overtagelse: kr 4.000,- pr. stk (1 visning ink)
    Oppslag eiendomsregister: kr 2.900,- 
    Megler har i tillegg krav på dekning av utlegg. 

    Opplysninger om oppdraget

    Oppdragsnummer 20-0076/25
    Eiendomsmegler Krogsveen AS, avd. Drammen
    NO 950 007 613 MVA
    Oppdragets KR-kode KR20.2576

    Dato

    Sist oppdatert: 12. mars 2025 kl. 10:08

    Dokumenter

    Utskriftsvennlig salgsoppgave

    Område

    Legg til steder som er viktige for deg

    Prisutvikling for området

    Kvadratmeterpris
    0 kr/m²
    Endring
    ↘︎ % ()

    Visning

    For å delta på visning, ber vi om at du melder deg på. Da sikrer vi at du får nødvendig informasjon og at det er satt av tilstrekkelig med tid. Kontakt megler dersom annet tidspunkt ønskes. Husk å lese salgsoppgaven før visningen, så du stiller forberedt.
    Ønsker du kun å bli holdt orientert, kan du fra eiendommens hjemmeside få varsel om solgtpris, eller kontakte megler.
    Lurer du på noe?

    Vil du varsles om lignende boliger?

    Ved å lagre ditt boligsøk hos oss får du beskjed når vi har en bolig som ligner denne, før den legges ut på markedet!

    På flyttefot? Slik gjør vi det enklere for deg

    Skreddersydd flyttepakke

    Vi fikser håndverkere, vask, pakking, lagring og transport, og legger ut for utgiftene underveis.

    Hjelp med både kjøp og salg

    Hos oss har du din egen rådgiver gjennom hele kjøps- og salgsprosessen.

    Hjelp til finansiering

    Vårt samarbeid med BN Bank sikrer deg rask og løsningsorientert hjelp, til konkurransedyktige betingelser.