Lingelemveien 459
2 250 000 kr
55 m²
1 soverom
Komplett salgsoppgave

Fevang
Lekker og moderne innredet leilighet med flislagt bad fra 2017 - Vestvendt og solrik veranda
Prisantydning
2 250 000 krAndel fellesgjeld
374 243 krOmkostninger
11 040 krTotalpris
2 635 283 kr
Pris
Bruksareal
60 m²BRA-I (internt bruksareal)
55 m²BRA-E (eksternt bruksareal)
5 m²TBA (terrasse-balkongareal)
13 m²
Areal
Etasje
2Byggeår
1986Soverom
1 soveromBad
1 badType
AndelsleilighetEierform
AndelFasiliteter
Balkong/TerrasseFellesutgifter
6 088 krEnergimerke
Rød F
Nøkkelinfo
Unngå doble boligrenter
Vi tilbyr gunstig forsikring.
Vurderer du utleie?
Få et tilbud fra Utleie KrogsveenHva koster lånet?
Sjekk estimert lånekostnadBeskrivelse
Kort om eiendommen
Krogsveen v/Vindum ønsker velkommen til denne lekre og innbydende leiligheten i Lingelemveien 459!
* Lekkert innredet leilighet i delikate og moderne fargevalg. Modernisert med nymalte overflater og lekre gulv - Flytt rett inn!
* Leiligheten er innreder med entrè med garderobe, tidløst flislagt bad (2017) med varmekabler, stort soverom med garderobeløsning, kjøkken med god arbeidsplass og plass til spisestue samt innbydende stue med gode møbleringsmuligheter
* Fra stuen har du utgang til stor balkong mot vest, uten særlig innsyn
* Det er foretatt flere oppgraderinger i regi av borrettslaget i perioden 2016/2017 med bla. skiftet utvendig kledning, etterisolert, nye terrassedører og vinduer er satt inn og nye balkonger ble bygget. Et veldrevet og godt borettslag
* Bod og p-plass følger
Innhold og byggemåte
Innhold og byggemåte
Eiendommen
Lingelemveien 459, 3239 SANDEFJORD
Kommunenummer 3907, gårdsnummer 24, bruksnummer 23, ideell andel 1/1
Andelsnummer 11, Fevang Borettslag, organisasjonsnummer 954983579
Innhold
Totalt bruksareal BRA: 60 kvm
BRA-i:
2. etasje 55 kvm: Entré, baderom, kjøkken, stue og soverom.
BRA-e:
2. etasje 5 kvm: 2 boder.
Åpent areal:
2. etasje 13 kvm: Balkong.|
Vedlagte plantegninger er ikke målbare. De oppgitte arealer er hentet fra rapport med befaringsdato 22.01.2026 utført av Anticimex Sandefjord AS. Arealene er beregnet og rom er definert etter dagens faktiske bruk, uavhengig av hva som er godkjent av bygningsmyndighetene.
Byggemåte
Selger har fått utarbeidet en tilstandsrapport, dvs. en teknisk gjennomgang av boligen hvor eventuelle avvik, risiko for kjøper og prisoverslag for hva som bør gjøres av oppgradering, er skissert. Se særskilt TGIU (tilstandsgrad ikke undersøkt), samt TG2 og TG3 som viser hva som er boligens normale slitasje, alder og type, hva som er avvik fra dette og hva som bør/må utbedres. Rapporten og selgers egenerklæring er en del av salgsoppgaven og må leses nøye før bud inngis. Kjøper overtar ansvaret for de opplysninger som fremkommer av salgsdokumentasjonen, og kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe som burde vært kjent eller som ikke kan anses å ha betydning for avtalen.
Bygningen er iht. tilstandsrapporten oppført i 1986 med støpt gulv mot grunn og ringmur av betongkonstruksjon. Yttervegger/vegger i mur-/trekonstruksjoner, utvendig kledd med liggende trekledning. Saltak tekket med takpapp (taket er ikke besiktiget). Leiligheten har slett entredør fra byggeår merket med brannklasse B-30 og lydklasse 30dB. Slett ytterdør til bod. Balkongdør og vinduer med karmer/rammer av tre, utvendige aluminiumsbeslag og 2-lags glass fra 2016.
Sammendrag av boligens tilstandsgrad:
TG1 : 61 % | TG2 : 35 % | TG3 : 0 % | TGIU : 4 %
Utover normal elde og slitasje gjøres spesielt oppmerksom på:
TG 2:
* Våtrom: Det er ikke fremlagt dokumentasjon på faglig god utførelse. Noe som er ett avvik iht. NS3600.
* Det er ikke kursoversikt for rør-i-rør-system.
* Ingen radonmåling.
Standard
Velkommen til denne nyoppussede og lekre leiligheten i Lingelemveien 459.
Leiligheten er nyoppusset med nymalte overflater i lekre, moderne fargevalg og nye gulver. Den fremstår meget innbydende, og her kan man flytte rett inn i nytt hjem!
Inn i entreen har man en garderobe for å henge av yttertøyet.
Hovedsoverommet er romslig og innredet med garderobe. Badet er renovert i 2017 med varmekabler i gulv og downlights i tak. Badet er flislagt i tidløse fargevalg. Det er godt med skapplass på badet. Her er det innredet med toalett, dusjhjørne, servant i innredning og med sideskap samt opplegg til vaskemaskin/tørketrommel.
Kjøkkenet er stort og med god plass til spisestuen. Kjøkkeninnredningen har malte fronter med hvite fliser mellom overskap og benkeplaten. Det er et godt arbeidskjøkken med god skap- og benkeplass. Integrert komfyr, platetopp og oppvaskmaskin samt frittstående kjøleskap medfølger handelen. Hvitevarene har varierende alder, og bruksslitasje må påregnes. Det er godt naturlig lys i rommet og en god atmosfære.
Stuen er trivelig og moderne innredet. Her er det fin plass til både salong og spisestue, alt ettersom hvordan man ønsker innredet. I stuen er det store vindusflater og utgang til deilig vestvendt veranda med adkomst til utvendig bod.
Verandaen har god plass til utemøblement. Her kan man nyte gode solforhold uten innsyn fra gjenboere. Fint utsyn til omkringliggende områder.
Man entrer fra felles inngangsparti med porttelefon til hver leilighet. Fellesarealene er lys og man deler oppgang med 3 andre leiligheter.
Utebod med adkomst fra verandaen. Parkering på felles områder. For øvrig pent opparbeidede utearealer på borettslagets store og grønne fellesareal.
Borettslaget fremstår som veldrevet, og det er utført en del oppgraderinger i regi av borettslaget i perioden 2016/2017.
* Utvendig kledning ble skiftet og det ble etterisolert.
* Nye terrassedører og balkonger.
* Nye vinduer.
* Renovering av bad i 2017.
* Oppgradering av røropplegg (noe er fra byggeår)
* Ny varmtvannstank i 2017.
* Nye sikringer i 2017.
Løsøre og tilbehør
Vi viser til liste fra Norges Eiendomsmeglerforbund som gjelder fra 01.01.2020 angående løsøre og tilbehør.
Oppvarming
Varmekabler på bad, ellers vanlig elektrisk oppvarming.
Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning, følger dette heller ikke med.
Ferdigattest/brukstillatelse
Det foreligger ikke ferdigattest på eiendommen, men midlertidig brukstillatelse ble gitt 14.07.86.
Tillatelsen er gitt på følgende vilkår: Selvlukkere (pumper) må monteres på dører mellom trapp og gang. Røykvarslere mangler i brannceller. Det er uklart om dette er utført. Kjøper overtar ansvaret for dette. Sandefjord kommune opplyser at det foreligger ikke ferdigattest for oppføring av bygning på eiendommen i kommunens arkiv. Videre så omhandler ikke midlertidig brukstillatelsen garasjene.
Det gjøres oppmerksom på at det ikke lenger utstedes ferdigattest på tiltak det er søkt om før 1998 jf. plan- og bygningsloven § 21-10. Kommunen vil ikke kreve ferdigattest for disse tiltakene og vil avvise eventuelle søknader. Bestemmelsen innebærer ikke at tiltak med manglende søknad blir lovlige, men at man ikke trenger å avslutte gamle byggesaker. Normalt sett kreves ferdigattest for alle søknadspliktige tiltak som gjøres etter plan- og bygningsloven.
Deler av kjøkkenet er opprinnelig byggemeldt som bod/matbod jf. byggetegninger og er ikke godkjent til varig opphold. Innredning/utvidelse av rommet til bruk for varig opphold er ikke bruksendret/omsøkt og er heller ikke godkjent av kommunen.
Kjøper overtar alt ansvar, kostnad og risiko for dette videre.
Tinglyste heftelser og rettigheter
Utover andel fellesgjeld overdras leiligheten fri for pengeheftelser med unntak av:
Dagboknr 3870, tinglyst 23.05.1986: Rett for kommunen å kjøpe ubebygget grunn til kommunalt eller annen offentlig bruk.
Borettslaget har legalpant for forfalte felleskostnader og andre krav som følger av borettslagsforholdet iht. burettslagsloven § 5-20. Pantet er begrenset oppad til 2G (G = folketrygdens grunnbeløp).
Det er tinglyst to servitutter på borettslagets eiendom. Disse omhandler blant annet rett for Sandefjord kommune til å ha egne eller andre offentlige ledning og kabler over borettslagets tomt. Samt rett til å vedlikeholde disse. Uten spesiell tillatelse skal det ikke oppføres hus eller byggverk nærmere nevnte ledninger enn 4.0 m. Det skal ikke kunne nektes at nabo eiendommen setter opp uthus eller garasje helt inntil tomtegrensen.
Servituttene vil følge eiendommen. Kjøpers bank vil få prioritet etter ovennevnte heftelser og servitutter.
Eventuell adgang til utleie
Andelseier kan ikke uten samtykke fra styret i borettslaget overlate bruken av boligen til andre. Med samtykke kan andelseier overlate boligen til andre i inntil tre år hvis andelseier har bodd i boligen i minst ett av de to siste år. Utleie i andre tilfeller kan godtas ved særlige grunner, jf. burettslagslova § 5-6. Utleie forutsetter at leiligheten har forsvarlige radonverdier. Se også borettslagets vedtekter og konferer megler ved spørsmål.
Beliggenhet og tomteforhold
Beliggenhet og tomteforhold
Beliggenhet
Velkommen til Lingelemveien 459 på Fevang.
Leiligheten ligger flott til i et hyggelig boligfelt, uten gjennomgangstrafikk. Leiligheten ligger fritt til i 2. etasje med gode solforhold, vendt mot et stort fellesareal i sydvest. Her bor du stille og rolig til med nærhet til et lite skogsområde.
Leiligheten ligger rett i nærheten av Fevang skole, Fevang barnehage og idrettspark (ca. 100 meter). Her kan barna gå til skolen eller fritidsaktiviteter uten å måtte krysse en trafikkert skolevei. Skogen finner du like i nærheten. Her er det gode turstier og rasteplasser. Det er oppført en lavvo, som er et populært sted å treffes for lek, grilling og samvær. En velutstyrt lekeplass finnes heller ikke langt unna. Her er det husker, sklie, klatrestativ, karusell og ballbinge for bare å nevne noe. Sandefjord sentrum befinner seg i underkant av ti minutters kjøring unna. Det er også god bussforbindelse. Nærmeste dagligvareforretning er Coop Obs, ca. tre minutter med bil. En kort biltur unna ligger også Storås ski arena som har fantastiske skiløyper vinterstid og asfaltert rulleskiløype sommerstid, her er det også mange flotte turområder.
Det er gode bussforbindelser, med busstopp like ved eiendommen. Velkommen til visning i rolige omgivelser.
Adkomst
Fra Sandefjord følger du Raveien mot Fokserød (Obs) og der etter, nordover mot Fevang. Ved skilt til Fevang tar du til høyre inn Lingelemveien. Eiendommen ligger på venstre hånd.
Se Google maps - det er enkelt å finne frem i kartet.
Leiligheten er skiltet med Krogsveen Til Salgs skilt. Det vil bli skiltet med Krogsveen visningsskilt ved fellesvisninger.
Barnehager, skoler og fritid
Fevang barneskole og Breidablikk ungdomsskole.
Flere barnehager i nærområdet, nærmeste ca. 200 meter unna.
Dersom skole- og barnehagetilbud er av betydning for kjøpet, ber vi om at det rettes en særskilt henvendelse til kommunen for oppdatert informasjon.
Beskrivelse av tomt
Eiertomt på 3.597 kvm som tilhører borettslaget. Tomten er fellesareal og er pent opparbeidet med busker, blomster og stor gressplen mellom boligene. Videre er det opparbeidet med felles, asfaltert adkomstvei og parkering.
Vei, vann og avløp
Eiendommen har adkomst via kommunal og privat vei med felles vedlikeholdsansvar for Borettslaget. Eiendommen er tilknyttet kommunalt ledningsnett via private stikkledninger. Borettslaget er ansvarlig for private stikkledninger til bygningen.
Regulerings-og arealplaner
Eiendommen er regulert til boliger i henhold til eldre reguleringsplan Fevang idrettspark, gnr. 26, bnr. 9, m.fl datert 1.09.1993 med tilhørende reguleringsbestemmelser. Borettslagets eiendom ligger også i kommuneplan avsatt til boligbebyggelse datert 21.09.2023. Videre så opplyses det at en del av tomten mot Lingelemveien ligger i gul sone støysone iht. T-1442. Utsnitt av plan med tilhørende bestemmelser kan fås ved henvendelse til megler.
Økonomi
Økonomi
Boligens kostnader
Felleskostnadene er kr 6 088,- pr. mnd. pr 19.1.2026 og inkluderer: Renter og avdrag på fellesgjeld, kommunale avgifter, felles bygningsforsikring, Bredbånd fra Sandefjord Bredbånd, drift av borettslaget og brøyting/strøing/gressklipping.
Felleskostnadene justeres normalt en gang årlig i forhold til borettslagets faktiske utgifter.
Andel renter og avdrag på fellesgjelden reguleres månedlig i henhold til gjeldende rente i banken. Det sendes ikke ut spesielt varsel ved endring av lånekostnadene
Felleskostnadene justeres normalt en gang årlig i forhold til borettslagets faktiske utgifter.
Felleskostnadene fordeles slik:
Renteutgifter kr 1 589,-
Avdrag kr 833,-
Driftsutgifter kr 3 256,-
Sandefjord Bredbånd kr 410,-
Nåværende eier har et strømforbruk på ca 6 000 kwh. pr. år.
Boligen er tilknyttet Sandefjord Bredbånd som leverandør av kabel-tv og grunnpakke er inkludert i felleskostnadene. Tv-tuner/dekoder medfølger ikke.
Kjøper må selv tegne innboforsikring.
Utgiftene er basert på nåværende eiers forbruk.
Formuesverdi
Ved hjelp av skatteetatens boligkalkulator er boligens formuesverdi beregnet til kr. 532 549,- for 2023 når boligen benyttes som primærbolig.
Formuesverdien er en gitt prosent av den beregnede markedsverdien. Beregnet markedsverdi er basert på Statistisk sentralbyrå (SSB) sine opplysninger om omsatte boliger. I beregningen tas det hensyn til boligens beliggenhet, areal, byggeår og boligtype.
Det er eier av boligen som fastsetter formuesverdien, jf. skatteforvaltningsloven § 9-1 første ledd, men skattemyndighetene kan kontrollere at verdien er satt riktig.
Formuesverdi skal ikke overstige:
Primærbolig: 25 % av beregnet eller dokumentert markedsverdi opp til kr. 10 000 000, og deretter 70 % av den overskytende markedsverdi.
Sekundærbolig: 100 % av beregnet eller dokumentert markedsverdi.
Formuesverdier som overstiger disse grensene, kan kreves nedjustert av eier.
Fra 2026 har Stortinget vedtatt en oppdatert modell for beregning av formuesverdi for primærbolig, så avvik kan forekomme.
For mer informasjon se skatteetaten.no
Opplysninger om fellesgjeld
Andel formue er kr 28 404,- pr. 31.12.2024
Andel fellesgjeld er kr 374 243,- pr. 19.01.2026
Spesifikasjon av lån:
Lånenummer: 16368235990, DNB Bank ASA
Annuitetslån, 4 terminer per år.
Rentesats per 19.01.2026: 5.15% pa.
Antall terminer til innfrielse: 84
Totalsaldo per 19.01.2026: kr 4 945 021,-
Andel av saldo: kr 374 243,-
Første termin/første avdrag: 30.03.2024 (siste termin 30.12.2046).
Flytende rente, kvartalsvis terminer.
Det er ikke vedtatt avtale om individuell nedbetaling av fellesgjeld.
Borettslaget er sikret mot tap av felleskostnader. Tilbyder er i Klare Finans AS og vilkårene er åpent tilgjengelig på deres hjemmesider. Borettslaget er, etter gjeldende bestemmelser fastsatt av finansieringsselskapet, sikret mot tap som følge av at en andelseier unnlater å betale sine felleskostnader. Avtalen om sikring er gyldig til avtalen sies opp av en av partene. Oppsigelsesfrist er 1. desember med gyldighet fra førstkommende årsskifte. Merk at dersom borettslaget har lån med IN ordning, kan ikke avtalen sies opp før lånet er nedbetalt.
Omkostninger
2 250 000,00 Prisantydning
374 243,00 Andel av fellesgjeld
--------------------------------------------------------
2 624 243,00 Pris inkl. fellesgjeld
Omkostninger
9 950,00 Gjensidige Boligkjøperpakke (valgfri)
545,00 Tinglysing hjemmel
545,00 Tinglysing panterettsdokument
--------------------------------------------------------
11 040,00 Omkostninger totalt
--------------------------------------------------------
2 635 283,00 Totalpris inkl. omkostninger
--------------------------------------------------------
Tilbud om lånefinansiering
Megler formidler gjerne kontakt med rådgiver hos vår samarbeidspartner BN Bank. De har konkurransedyktige betingelser samt rask og løsningsorientert behandling av din lånesøknad. Krogsveen mottar et honorar for denne formidlingen.
Betalingsbetingelser
Kjøpesum inkludert omkostninger, samt pantedokument tilknyttet eventuelt lån, skal være disponibelt hos megler 2 virkedager før overtagelsen.
Annen viktig informasjon
Annen viktig informasjon
Eier
Helene Moe Kristiansen
Informasjon om forkjøpsrett
Leiligheten er tilknyttet Fevang Borettslag. Borettslaget består av 13 boliger.
Forretningsfører er Boligbyggelaget Usbl.
Dugnad samt trappevask må påregnes.
Dyrehold er ikke tillat i borettslaget. Styret kan etter skriftlig søknad gi godkjenning på spesielle vilkår. Godkjenningen må foreligge før anskaffelse og innflytting.
Foretatt påkostninger de senere år: Baderomsrehabilitering i 2017, fasaderehabilitering i 2017. 2017 - utkjøp av garasjer. Borettslaget eier nå garasjene og andelseierne leier.
Planlagte påkostninger: ingen vedtatte.
I henhold til borettslagets vedtekter må kjøper godkjennes av styret som ny andelseier. Det er kjøpers ansvar at styregodkjenning blir gitt, men styret kan ikke nekte godkjenning uten saklig grunn.
Iht. burettslagslova kan man bare eie én andel i borettslaget. Kun fysiske personer kan være andelseiere.
Øvrige andelseiere i borettslaget og eventuelt medlemmer av boligbyggelaget har forkjøpsrett. I henhold til burettslagslova tar dette inntil 20 dager å avklare fra melding om salget er gitt borettslaget. Dersom boligen tas på forkjøpsrett løses kjøper fra avtalen.
Ansiennitetsregler:
1 - Andelseier i borettslaget
2 - Medlem i Usbl
3 - Storbyfellesskap (Bate, BOB, Vestbo,
Borettslaget er sikret mot tap av felleskostnader. Tilbyder er i Klare Finans AS og vilkårene er åpent tilgjengelig på deres hjemmesider. Borettslaget er, etter gjeldende bestemmelser fastsatt av finansieringsselskapet, sikret mot tap som følge av at en andelseier unnlater å betale sine felleskostnader. Avtalen om sikring er gyldig til avtalen sies opp av en av partene. Oppsigelsesfrist er 1. desember med gyldighet fra førstkommende årsskifte. Merk at dersom borettslaget har lån med IN ordning, kan ikke avtalen sies opp før lånet er nedbetalt.
Dokumenter for borettslaget kan fås ved henvendelse til megler.
Overtakelse
Etter nærmere avtale. Overtakelse kan tidligst skje etter at forkjøpsretten for øvrige andelseiere i borettslaget og eventuelt medlemmer av boligbyggelaget er avklart, samt at styrets godkjennelse er avklart.
Boligselgerforsikring
Selger har i forbindelse med salget tegnet Boligselgerforsikring hos Anticimex. Vedlagt salgsoppgaven følger selgers egenerklæringsskjema og tilstandsrapport. Skjemaet er fylt ut av arvingene iht deres kjennskap om eiendommen. Da de ikke har bebodd eiendommen kan kjennskapen være mangelfull. Interessenter må sette seg inn i dokumentene før bud inngis.
Boligselgerforsikring dekker selgers ansvar etter avhendingsloven. Dersom kjøper oppdager forhold ved eiendommen som man mener utgjør en mangel ved eiendommen, vil Claims Handling AS behandle reklamasjonen på vegne av selger. Forsikringsvilkår kan fås ved henvendelse til megler.
Boligkjøperforsikring
Innen kontraktsmøtet må kjøper ta stilling til om det ønskes å bestille Boligkjøperpakken gjennom Tryg. I denne gunstige pakken er boligen ferdig forsikret og inkluderer rettshjelpsforsikring, også kalt Boligkjøperforsikring. Rettshjelpsforsikring gir trygghet og tilgang på profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler det første året etter overtagelse. Forsikringsselskapet behandler isåfall ethvert mangelskrav kjøper måtte ha overfor selger.
For alle boligtyper, unntatt tomter, inneholder Boligkjøperpakken innboforsikring, renteforsikring (unntatt fritidsbolig) - i situasjoner hvor kjøper ikke får solgt nåværende primærbolig – og flytteforsikring. I tillegg inneholder den husforsikring for alle hus og hytter forutsatt at eiendommen ikke har seksjonsnummer/andel (tilhører et sameie/borettslag).
Kjøper mottar ingen særskilt faktura for Boligkjøperpakken da kostnaden det første året legges til kjøpesummen for boligen. Les mer om forsikringen i informasjonsarket fra Tryg. Krogsveen mottar et honorar for denne formidlingen.
Dersom ikke boligkjøperpakke ønskes kan kun rettshjelpsforsikring, også kalt boligkjøperforsikring, tegnes særskilt via megler. Rettshjelpsforsikringen varer i 5 år fra overtagelse og leveres av Tryg.
Selskap og privatpersoner som driver med kjøp/salg/utvikling som ledd i egen næringsvirksomhet kan de ikke tegne boligkjøperforsikring.
Budgivning
Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt denne salgsoppgaven og er også på vår hjemmeside www.krogsveen.no. Alle bud og budforhøyelser må inngis skriftlig. I tillegg må legitimasjon være fremlagt sammen med signatur fra budgiver.
Vi oppfordrer til å gi bud elektronisk via GI BUD-knappen på eiendommens hjemmeside på Krogsveen.no. Da vil samtlige vilkår bli oppfylt.
Eventuelle forhøyelser eller endringer av budet kan bekreftes pr SMS eller på e-post. Vi oppfordrer alltid til å kontakte megler pr. telefon i tillegg da forsinkelser i SMS og e-post kan forekomme.
For at budene skal kunne bli behandlet og videreformidlet skriftlig til alle involverte parter, må alle bud ha en tilstrekkelig lang akseptfrist, jf. eiendomsmeglingsforskriften § 6-3.
Selger må også skriftlig akseptere budet før aksept kan formidles til budgiver. Akseptfrist bør derfor være på minimum 30 minutter, og budforhøyelser må derfor skje i god tid før fristens utløp.
Bud i forbrukerforhold kan uansett ikke settes med kortere frist enn kl. 12.00 første virkedag etter siste annonserte visning.
Etter at eiendommen er solgt vil kjøper og selger få tilsendt budjournal. Øvrige budgivere kan få utlevert kopi av budjournalen i anonymisert form.
Hvitvaskingsreglene
I henhold til lov om hvitvasking og terrorfinansiering har megler plikt til å gjennomføre kontrolltiltak overfor kunder, herunder fullmektiger. Dette innebærer bl.a. å bekrefte kunders og reelle rettighetshaveres identitet på bakgrunn av fremvist gyldig legitimasjon eller på annen godkjent måte, samt å innhente opplysninger om kundeforholdets formål og tilsiktede art.
Dersom slike kundetiltak ikke kan gjennomføres, kan megler ikke etablere kundeforholdet eller utføre transaksjonen.
Hvis kjøper ikke bidrar til gjennomføring av kundekontrollen og dette fører til at transaksjonen blir forsinket eller ikke kan gjennomføres, vil dette ansees som mislighold av avtalen og gi selger rettigheter etter avhendingslova kapittel 5. I tilfeller der selger ikke bidrar til gjennomføring av løpende kundekontroll underveis i oppdraget, er det selger som misligholder sine forpliktelser etter avtalen og gi kjøper rettigheter etter avhendingslovens kapittel 4. Partene er selv ansvarlige for eventuelle kostnader og ansvar dette kan medføre. Eiendomsmegleren eller eiendomsmeglingsforetaket kan ikke holdes ansvarlig for de konsekvenser dette vil kunne få for partene eller andre som har interesser i eiendomshandelen.
Kjøper oppfordres til å innbetale kjøpesummen som ikke kommer fra låneinstitusjon i én samlet innbetaling fra egen konto i norsk bank. Megler har plikt til å melde fra til Økokrim om eiendomshandler som fremstår som mistenkelige. Melding sendes Økokrim uten at partene varsles.
I henhold til lov om hvitvasking og terrorfinansiering har megler plikt til å gjennomføre kontrolltiltak overfor kunder, herunder fullmektiger. Dette innebærer bl.a. å bekrefte kunders og reelle rettighetshaveres identitet på bakgrunn av fremvist gyldig legitimasjon eller på annen godkjent måte, samt å innhente opplysninger om kundeforholdets formål og tilsiktede art.
Dersom slike kundetiltak ikke kan gjennomføres, kan megler ikke etablere kundeforholdet eller utføre transaksjonen.
Hvis kjøper ikke bidrar til gjennomføring av kundekontrollen og dette fører til at transaksjonen blir forsinket eller ikke kan gjennomføres, vil dette ansees som mislighold av avtalen og gi selger rettigheter etter avhendingslova kapittel 5. I tilfeller der selger ikke bidrar til gjennomføring av løpende kundekontroll underveis i oppdraget, er det selger som misligholder sine forpliktelser etter avtalen og gi kjøper rettigheter etter avhendingslovens kapittel 4. Partene er selv ansvarlige for eventuelle kostnader og ansvar dette kan medføre. Eiendomsmegleren eller eiendomsmeglingsforetaket kan ikke holdes ansvarlig for de konsekvenser dette vil kunne få for partene eller andre som har interesser i eiendomshandelen.
Kjøper oppfordres til å innbetale kjøpesummen som ikke kommer fra låneinstitusjon i én samlet innbetaling fra egen konto i norsk bank. Megler har plikt til å melde fra til Økokrim om eiendomshandler som fremstår som mistenkelige. Melding sendes Økokrim uten at partene varsles.
Personopplysningsloven
I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter kan bli registrert for videre oppfølging.
I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter kan bli registrert for videre oppfølging.
Lovanvendelse
Generelle bestemmelser
Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til megler, den bygningssakyndiges tilstandsrapport, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Kartverket og andre tilgjengelige kilder. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene, og slike forhold kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen.
Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at interessenter rådfører seg med eiendomsmegler eller egne rådgivere før det legges inn bud.
En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.
Kjøper og selgers rettigheter og plikter reguleres av avtalen mellom partene, samt informasjonen som har vært tilgjengelig for kjøperen i forbindelse med handelen. Avtalen utfylles av avhendingsloven, og det gjelder ulike avtalevilkår avhengig av om kjøper er forbrukerkjøper eller ikke. Dette er nærmere beskrevet nedenfor.
På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er»- forbehold overfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.
Budgiver skal i budskjema avgi egenerklæring om budgiver er forbruker eller næringsdrivende/ person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker.
Forbrukerkjøp - definisjon
Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.
Forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at mangelskravet ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.
Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 andre ledd, dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.
Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).
Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon
Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp.
Ikke-forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen.
Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning.
Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8.
Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.
Det forutsettes at hjemmel overføres til kjøper. Hvis kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen, må det tas forbehold om dette i budet.
Meglers vederlag
Meglers vederlag betales av selger og er avtalt til:
Fastpris: 35 000,-
Vederlag:
Fotopakke kr 4 800,00
Kontroll av hjemmel og heftelser kr 3 900,00
Kunderabatt SELGER; gjelder for avtalt: Tilrettelegging kr -4 900,00
Markedsføringspakke kr 29 900,00
Oppgjør kr 8 900,00
Tilrettelegging kr 19 900,00
Visninger - Alle inkl kr 4 500,00
Utlegg:
Eierskiftegebyr forretningsfører (selger) kr 6 725,00
Innhenting av informasjon forretningsfører USBL kr 5 138,00
Innhenting av offentlig opplysninger Sandefjord - Norkart kr 3 504,00
Tinglysing sikring kr 545,00
Andre utgifter:
AX tilstandsrapport leilighet kr 10 750,00
Boligselgerforsikring Gjensidige Andel/Aksje regnes av prisant. kr 6 052,50
Vi er opptatt av verdiskapning, og har knyttet til oss samarbeidspartnere som skal sikre våre kunder de beste produkter og tjenester;
• I forbindelse med forberedelse av salget, innhenter vi informasjon om eiendommen hovedsakelig fra vår samarbeidspartner Amibita.
• Gjensidige leverer boligselgerforsikring og tilbyr bygningsforsikring
• Boligkjøperforsikring leveres av Hiscox og med Sedgwick som skadebehandler, og er formidlet gjennom Gjensidige.
• BN bank tilbyr finansieringsløsninger
• Vår avdeling Krogsveen Pluss tilbyr flyttetjenester som utvask, visningsvask, lager, tømming og transport av flyttelass, i tillegg til å formidle kontakt med Flip for overflateoppussing.
• I forbindelse med overtagelse av eiendommen tilbyr Overo avtale om strøm, alarm og bredbånd.
• Krogsveen er, sammen med øvrige bransjeaktører, medeier i Bomega AS som tilbyr den digitale annonseringsplattformen Hjem.
Opplysninger om oppdraget
Oppdragsnummer 22-0019/26
Eiendomsmegler Krogsveen AS, avd. Sandefjord
Jernbanealléen 13, 3210, SANDEFJORD
950 007 613
Oppdragets KR-kode KR22.2619
Dato
Sist oppdatert: 28. januar 2026 kl. 12:51
Dokumenter
Dokumenter
PDF – 940 KB
PDF – 655 KB
PDF – 416 KB
PDF – 941 KB
PDF – 312 KB
PDF – 29 KB
PDF – 127 KB
PDF – 392 KB
Område
Legg til steder som er viktige for deg
Visning
For å delta på visning, ber vi om at du melder deg på. Da sikrer vi at du får nødvendig informasjon og at det er satt av tilstrekkelig med tid. Kontakt megler dersom annet tidspunkt ønskes. Husk å lese salgsoppgaven før visningen, så du stiller forberedt. NB. Visning utgår dersom det ikke er noen påmeldte.
Ta kontakt med megler for avtale om privatvisning.
Ønsker du kun å bli holdt orientert, kan du fra eiendommens hjemmeside få varsel om solgtpris, eller kontakte megler.
Lurer du på noe?
Unngå doble boligrenter
Vi tilbyr gunstig forsikring.
Vurderer du utleie?
Få et tilbud fra Utleie KrogsveenHva koster lånet?
Sjekk estimert lånekostnadVil du varsles om lignende boliger?
Ved å lagre ditt boligsøk hos oss får du beskjed når vi har en bolig som ligner denne, før den legges ut på markedet!

