Velkommen til Eystein Torkildsens vei 16 – en unik, eldre villa over tre plan, pluss dels innredet loft – en sjelden sjanse med eksepsjonelt god beliggenhet. Boligen fra 1923 ligger tilbaketrukket på en sydvestvendt hjørnetomt på 1,67 mål, vis-à-vis Nordstrand kirkegård, kun 5 min fra Sæter Torg. Skole og barnehager finnes i umiddelbar nærhet.
Tomten har en frodig hage, steinsatt gårdsplass og en dobbelgarasje med loft, samt store terrasser utenfor første og andre etasje. Boligen ble påbygd og pusset opp i 1991, og er holdt i en herskapelig stil med bl.a. plassbygde innredninger i massivt tre, kakkelovn i spisestuen og en enorm mastersuite med velværebad og omkledningsrom. Boligen er innholdsrik med bruksareal på 437 kvm, oppussingsbehov og ytterligere potensial både i kjeller og på loft.
Standarden er hovedsakelig fra byggeåret, som følge av dette, alder og forventet levetid, er det behov for modernisering av boligen. Det er i tilstandsrapporten gitt tilstandsgrad 2 på mange punkter. Selger har ikke bebodd boligen og har derfor begrenset kjennskap til boligens tilstand. Interessenter oppfordres derfor til å delta på visning, gjerne med fagmann.
Entré og hall:
Velkommen inn i en helt unik villa fra 1923, betydelig ombygd og innredet i 1991. Boligen holder en herskapelig stil, spesielt i første etasje, der flere stuer er påkostet med plassbygde innredninger, vakre ildsteder, nøye utvalgte tapeter og tung listdekor.
Selv om det hele er gjennomført og flott, er det blitt noe alder på innredninger, overflater og utstyr som tilsier at modernisering bør påregnes, spesielt med tanke på våtrom. Potensialet fremstår derimot som uendelig, med både uinnredet areal på loftet og et stort bruksareal som kan tilpasses individuelle behov.
Boligen har et hyggelig vindfang med inngang til gjestetoalett, og en profilert tredør inn til trappehallen. Vindfanget og hallen har vegger belagt med gyldengul medaljongtapet og hvitmalt himling med brune trelister.
I hallen er takhøyden på 2,8 meter, og en trapp svinger seg opp til andre etasje. Trappen har rødt teppe i trinn, festet med trappestenger i messing. Den herskapelige stilen understrekes av en bred, profilert dør inn til spisestuen, rammet inn av massivt listverk med pilastre og toppstukkatur.
Kjøkken med spiseplass:
Kjøkkenet har inngang fra hallen og hovedstuen, via døråpninger med bredt listverk i eik. Rommet er delt inn i en stor arbeidssone med innredning i eik og en spisesone med varmepumpe, brystningspanel og god plass til spisebord. Veggene er ellers lysmalte, himlingen er hvitmalt med downlights og gulvet er belagt med samme parkett som i stuene.
Kjøkkeninnredningen fra 1990-tallet er plassert langs fire vegger og har rikelig med skapplass og en flott arbeidsflate for matlaging og bakst. Innredningen har profilerte eikefronter, vitrineskap med buet front, samt laminatbenkeplate med buede hjørner og dobbel vaskekum i stål.
Kjøkkenet har opplegg for oppvaskmaskin, plass til side-by-side kjøleskap, integrert kjøl- og fryseskap og avsatt plass til en bred komfyr. Over kokesonen er det montert en stålventilator med skrå front. Det er lyse fliser og belysning over benken, samt et vindu over endebenken og i spisesonen.
Stue/bibliotek, spisestue og stue:
I første etasje finner vi flere stuer – en flott hovedstue/bibliotek og spisestue med karnapp, en stue og en sommerstue – alle med parkettgulv. Hovedstuen er imponerende både i størrelse og utforming. Alle veggene er kledd med profilerte paneler av i treverk, en rekke plassbygde bokhyller og en tofløyet dør med glassfelt i samme materiale.
Rundt denne døren, inngangen til kjøkkenet og en «peishylle» er det et bredt, herskapelig listverk med pilastre og ulike dekorelementer. Himlingen er kledd i rødt tekstil med innrammet, hvitt dekorfelt i midten av rommet. I bokhyllene er det avsatt flere dype hyller egnet for lamper og satt inn profilerte skapdører på de nederste hyllene.
Spisestuen består av to soner med plass til et stort langbord i hoveddelen og andre møbler som piano eller godstoler i den ytterste delen. Veggen mot hovedstuen/biblioteket er dekket av plassbygde vitrineskap med belysning i glasskapene og brede dekorlister i samme stil som i hovedstuen rundt dørene. Veggene er kledd i et gyldent medaljontapet, og det er godt dagslys både fra vestvendt karnapp og et sydvendt vindu.
Rommet smykkes også av en vakker, høyreist kakkelovn med håndmalt dekor og glassdør. Himlingen er hvitmalt med takrosett i eik og matchende bjelke. Spisestuen har tofløyede dører ut til sommerstuen, som har rød tapet på veggene, hvitmalt himling, samt to fasader med buede vinduer fra gulv til tak og skyvedører ut til terrassen.
Stuen har adkomst fra hallen som binder spisestuen og kjøkkenet sammen. Stuen har lysmalte veggflater, hvitmalt himling og et vindu mot vest. Rommet har god plass til en romslig tv-lounge.
Kjellerstue:
I kjelleren er det innredet et rom som kjellerstue med smale vinduer på to sider, panelkledd himling, terrakottafliser på gulvet og lys perlestaffpanel på veggene. Rommet har en plassbygd bar i indre del og god plass til en stor sofagruppe eller lignende.
Bad/wc/vaskerom:
Boligen har et stort bad i andre etasje, et separat vaskerom i kjelleren og et toalettrom i første etasje. Badet har gulvvarme, hvitmalt himling og downlights, og er delt inn i to romslige soner. Den ytterste delen har adkomst fra hovedsoverommet og er innredet med et boblebadekar under vinduet, et steamdusjkabinett og en flislagt benk med hvite skapdører.
Den innerste delen, med adkomst fra gangen, har dobbelservant i flislagt benk, et stort, innfliset speil med lampetter, samt veggskap, flislagte håndklehyller og et veggmontert toalett. Vegger og gulv i hele badet er belagt med gråbeige fliser som har innslag av akantusrelieff rundt dører og som horisontal dekorbord langs veggene og plassbygde innredninger. Det er også opplegg for vaskemaskin. Badet ble innredet på 1990-tallet og modernisering bør derfor påregnes.
Vaskerom og wc:
Vaskerommet ligger i kjelleren, utført med lyse fliser på gulv og vegger. Rommet har et smalt kjellervindu, en støpt vaskskum, samt en benk med brune skapdører. Rommet er ikke bygget opp som våtrom, og full renovering må påregnes. Toalettrommet er flislagt og har adkomst fra vindfanget i første etasje. Rommet er pent innredet med servant på hvitt skap, speilhylle og et toalett under vindu.
Soverom og garderobe:
Boligen har tre gode soverom – alle i andre etasje, hvor det også er bad. Hovedsoverommet har en flott størrelse og er direkte tilknyttet badet og et stort omkledningsrom. Fra ett av de andre soverommene er det sydvendt utgang til solrik terrasse på ca. 31 kvm. Terrassen er sydvestvendt.
Det store hovedsoverommet har beige tapet på veggene, profilerte tredører og utforming som en suite med plass til møblering i flere soner. Omkledningsrommet har plassbygde innredninger i heltre med flere skap, åpne hyller, garderobestenger, skohyller, skuffer og en øy – alle med bredt, profilert listverk.
I tillegg er det innredet to rom på loftet med tapet på veggene, gulvteppe og gode vindusflater. Loftet har også et stort, uinnredet areal med grove, synlige takbjelker og bjelker i kneveggene, samt takhøyde opp til 2,80 m under mønet. Det er også boder i kjelleren, den ene med karnapp, og ekstra areal i innredet garasjeloft.
Kort fortalt:
- Unik, eldre villa fra 1923
- Solrik hjørnetomt på 1,67 mål
- Eksepsjonelt god beliggenhet
- Totalt bruksareal på 437 kvm
- Sydvestvendt terrasse på 75 kvm
- Sydvestvendt terrasse/altan
- Dobbelgarasje fra 1991
- Bod og innredet garasjeloft
- Oppussingsbehov og potensial
- Uinnredet loft og kjellerboder
- Store stuer med karnapp
- Håndmalt kakkelovn i spisestuen
- Plassbygde vitrineskap i eik
- Stue/bibliotek med plassbygde bokhyller
- Overdådige listverk i flere rom
- Sommerstue med buede vinduer
- Kjøkken med stor spisedel
- Tv-stue med hygge fra peis
- 2,8 meter takhøyde i hall
- Toalettrom ved vindfanget
- Mastersuite og to soverom
- Omkledningsrom i mastersuiten
- Bad med steamdusj og boblebad
- Flislagt vaskerom i kjelleren
- To innredede rom på loftet
- Kjellerstue med barløsning