Theodor Hansens vei 7A

11 300 000 kr

147 m²

4 soverom

Komplett salgsoppgave

STOREBUKTA/SENTRALT KOLBOTN

Moderne townhouse fra 2021 - Uteplass + solrik takterrasse m/ jacuzzi - 2 stk garasjeplasser - Rett ved Kolbotn sentrum

    Pris

  • Prisantydning

    11 300 000 kr

  • Omkostninger

    303 490 kr

  • Totalpris

    11 603 490 kr

    Areal

  • Bruksareal

    152 m²

  • BRA-I (internt bruksareal)

    147 m²

  • BRA-E (eksternt bruksareal)

    5 m²

  • TBA (terrasse-balkongareal)

    58 m²

    Nøkkelinfo

  • Byggeår

    2021

  • Soverom

    4 soverom

  • Bad

    2 bad

  • Type

    Rekkehus

  • Eierform

    Eierseksjon

  • Fasiliteter

    Garasje/P-plass og Balkong/Terrasse

  • Fellesutgifter

    5 458 kr

  • Energimerke

    Grønn B

Unngå doble boligrenter

Vi tilbyr gunstig forsikring.

Hva koster lånet?

Sjekk estimert lånekostnad

Beskrivelse

Kort om eiendommen

Townhouse med 2 garasjeplasser nær Kolbotn sentrum. Moderne standard fra 2021
  • Inneholder bl.a. 2 stuer, kjøkken, 2 bad, 4 soverom og vaskerom/bod/teknisk rom
  • Fantastisk sydvestvendt takterrasse med jazuzzi. Stor solrik sydvendt uteplass/hage med adkomst fra stue
  • Vannbåren gulvvarme i alle rom i 1. etasje, varmekabler bad og varmepumpe i loftstue
  • Felleskostnader inkl. vannbåren gulvvarme, varmtvann, tv/internett, m.m.
  • 2 stk garasjeplasser, en med elbil-lader
  • Boligen er fra 2021 med et gjennomgående lyst, luftig og moderne preg
  • Endehus på sydvestvendt rekke mot Kolbotnvannet
  • Perfekt bolig for småbarnsfamilier. Flere barnefamilier og diverse lekeapparater på tunet
  • Turmuligheter i nærområdet, og nær Kolbotn togstasjon (15. min rute dagtid)

Innhold og byggemåte

Eiendommen

Theodor Hansens vei 7A, 1410 KOLBOTN
Kommunenummer 3207, gårdsnummer 240, bruksnummer 1057, seksjonsnummer 76, ideell andel 1/1
Kommunenummer 3207, gårdsnummer 240, bruksnummer 1057, seksjonsnummer 147, ideell andel 1/1
Kommunenummer 3207, gårdsnummer 240, bruksnummer 1057, seksjonsnummer 148, ideell andel 1/1

Innhold

Totalt bruksareal BRA: 152 kvm

BRA-i:
Rekkehus:
1. etasje 64 kvm: Entré, bad, teknisk rom, bod, stue med åpen kjøkkenløsning
2. etasje 63 kvm: Gang, bad, omkledningsrom og tre soverom
3. etasje 20 kvm: Soverom

BRA-e:
-1. etasje 5 kvm: Bod

Åpent areal:
Rekkehus:
1. etasje 18 kvm: Terrasse
3. etasje 40 kvm: Takaltan

Boligen disponerer en bod på 5 BRA(e) i felles bodanlegg i kjeller, merket med F1. Boden er tinglyst som en tilleggsdel til seksjonen.

Boligen selges med to parkeringsplass i felles garasjeanlegg med adkomst via utvendig trappetårn plassert i forbindelse med fellesarealer, merket med nr. 65 og 66.

Sameiet har i tillegg felles sykkelbod.

Vedlagte plantegninger er ikke målbare. De oppgitte arealer er hentet fra rapport med befaringsdato 13.02.2026 utført av Anticimex AS. Arealene er beregnet og rom er definert etter dagens faktiske bruk, uavhengig av hva som er godkjent av bygningsmyndighetene. På byggetegningene fremkommer det fire soverom i 2.etg og en stue i 3.etg - dette avviker noe fra tilstandsrapportens benevnelse av rommene og dagens bruk.

Byggemåte

Selger har fått utarbeidet en tilstandsrapport, dvs. en teknisk gjennomgang av boligen hvor eventuelle avvik, risiko for kjøper og prisoverslag for hva som bør gjøres av oppgradering, er skissert. Se særskilt TGIU (tilstandsgrad ikke undersøkt), samt TG2 og TG3 som viser hva som er boligens normale slitasje, alder og type, hva som er avvik fra dette og hva som bør/må utbedres. Rapporten og selgers egenerklæring er en del av salgsoppgaven og må leses nøye før bud inngis. Kjøper overtar ansvaret for de opplysninger som fremkommer av salgsdokumentasjonen, og kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe som burde vært kjent eller som ikke kan anses å ha betydning for avtalen.  

Bygningen er iht. tilstandsrapporten oppført som følgende: Bolig oppført i 2021. Bygget er oppført med støpt gulv mot grunn. Yttervegger av trekonstruksjoner. Utvendige fasader av synlig murverk samt stående/liggende kledning. Etasjeskillere av trekonstruksjoner. Flatt tak. Yttertak er tekket med takmembran. Entrédør med elektronisk dørlås/kodelås. Vinduer med karmer av tre, som er utvendig belagt med metallplater. Terrasse-/balkongdører med karmer av tre, som er utvendig belagt med metallplater. Boligen ventileres hovedsakelig gjennom et mekanisk balansert ventilasjonssystem.. Les for øvrig mer om byggemåte og den tekniske tilstanden i rapporten.

Tilstandsrapporten viser ingen TG3.

TG 2 er gitt på følgende kontrollpunkter:

Våtrom - Bad, 2.etasje på kontrollpunkt:

Lekkasjesikkerhet hvor fallforhold utenfor sluksonen vurderes ikke til å være tilstrekkelig for å lede eventuelt lekkasjevann til sluk, og det er ikke påvist at vanntett sjikt har tilstrekkelig oppkant ved dørterskel for å kompensere for dette. Konsekvens er at forholdet gir risiko for at vann kan renne ut i tilstøtende rom ved en lekkasje. Foreslått tiltak er lokal utbedring

VVS-teknisk rom på kontrollpunkt:

Overflater vegger hvor det observeres stedvis tegn til riss i veggflater. Eksakt årsak er ukjent. Forholdet kan for eksempel skyldes mindre bevegelser i underlaget. Konsekvens er risiko for negativ videreutvikling. Foreslått tiltak er videre overvåking, slik at lokal reparasjon eller utskiftning kan iverksettes når dette blir nødvendig.

Tekniske anlegg på kontrollpunkt:

Innvendig stakeluke: Hvor innvendig stakeluke ikke er påvist, og det er derfor ukjent om dette er etablert. Konsekvens er at det kan være vanskelig å utføre nødvendig vedlikehold eller rensing ved eventuell tilstopping. Stakeluke anses generelt sett som et forskriftskrav, med enkelte unntak. Tilstandsgrad settes i henhold til NS 3600. Foreslått tiltak er ettermontering eller lignende.

Varmepumper: Hvor det er mer enn fem år siden varmepumpen sist fikk service. Regelmessig service anbefales normalt hvert 2-3 år for å opprettholde ytelse og levetid. Konsekvens av manglende service kan være forkortet levetid, nedsatt funksjon etc. Foreslått tiltak er at det gjennomføres service for å sikre videre funksjon og avklare dagens tilstand.

Mekaniske ventilasjonsanlegg: Ifølge huseier har det blitt byttet filter årlig. Eier opplyser at det ikke er utført inspeksjon og rens av kanalnettet (innsiden av ventilasjonsrørene), noe
som er anbefalt å utføre minst hvert femte år. Det er registrert varsling om rotorfeil på panel for ventilasjonsanlegget. Konsekvensen er muligheten for underliggende feil med anlegget. God ventilasjon er viktig for et godt innemiljø og for å motvirke potensialet for fuktskader. Foreslått tiltak er videre undersøkelser for å kartlegge dagens tilstand og avdekke om det er behov for utskifting, eller om lokale utbedringer og lignende tiltak er tilstrekkelige.

Andre rom på kontrollpunkt:

Overflate vegg: Hvor det observeres stedvis tegn til riss i veggflater. Eksakt årsak er ukjent. Forholdet kan for eksempel skyldes mindre bevegelser i underlaget. Konsekvens er risiko for negativ videreutvikling. Foreslått tiltak er videre overvåking, slik at lokal reparasjon eller utskiftning kan iverksettes når dette blir nødvendig.

Overflate gulv: TG2 gjelder parkett stue/kjøkken: Synlige deler av gulvets overflatemateriale har stedvise åpninger/gliper i skjøter og overganger. Konsekvensen er at fuktighet, for eksempel fra rengjøring, lettere trenger inn i gulvmaterialet og forårsaker misfarging og lignende fuktskader. Materialene er "levende" og kan endre seg mellom årstidene. Foreslått tiltak er lokal utbedring eller utskifting der videre undersøkelser viser at dette er nødvendig.

Innvendige trapper på kontrollpunkt:

Tilstand: Det er registrert en del hakk/merker i trinn. Konsekvens/foreslått er lokale tiltak eller komplett utskiftning hvis dette vurderes som nødvendig. Det er registrert knirk i større deler av trappen. Knirk oppstår som regel som følge av bevegelser og friksjon mellom trappens konstruksjoner grunnet årsaker som ikke kan fastslås ved visuell inspeksjon alene. Forholdet vurderes i hovedsak til å være av auditiv (lydmessig) betydning, uten nevneverdige konsekvenser utover dette.

Etasjeskiller og gulv på grunn på kontrollpunkt:

3.etg: Basert på en skjønnsvurdering er det valgt å kun utføre skjevhetsmåling på soverom, men i to forskjellige retninger. Begrunnelsen er at stuen er det eneste rommet som anses som velegnet for måling, basert på størrelse og utforming. Forskjellen mellom høyeste og laveste punkt er målt til 20 mm. Setninger kan ikke utelukkes. Det er vanskelig å si om situasjonen er stabilisert eller fortsatt under utvikling. Risiko/konsekvens: Eventuelt pågående bevegelse med behov for vedlikehold/utbedringer. Anbefales holdes under oppsikt slik at tiltak kan iverksettes ved behov.

2.etg: Forskjellen mellom høyeste og laveste punkt er målt til 26 mm i . Setninger kan ikke utelukkes. Det er vanskelig å si om situasjonen er stabilisert eller fortsatt under utvikling. Risiko/konsekvens: Eventuelt pågående bevegelse med behov for vedlikehold/utbedringer. Anbefales holdes under oppsikt slik at tiltak kan iverksettes ved behov.

1.etg: Forskjellen mellom høyeste og laveste punkt er målt til 30 mm i stue/. Setninger kan ikke utelukkes. Det er vanskelig å si om situasjonen er stabilisert eller fortsatt under utvikling. Risiko/konsekvens: Eventuelt pågående bevegelse med behov for vedlikehold/utbedringer. Anbefales holdes under oppsikt slik at tiltak kan iverksettes ved behov.

Vinduer og ytterdører på kontrollpunkt:

Ytterdører og omramming: Det registreres følgende avvik på terrasse-/balkongdør: Ved funksjonstesting ble det registrert at dørbladet står skjevt i forhold til karmen, noe som gir betydelig kontakt med dørterskel/karm. Konsekvens er at det kreves mye kraft for å åpne og lukke døren. Foreslått tiltak er lokal reparasjon, eller utskiftning.

Yttertak på kontrollpunkt:

Inspeksjonsmulighet: Taket er ikke fysisk inspisert grunnet is og snø (sikkerhetsmessige forhold). Konsekvens er at taket kan være utsatt for slitasje, skader eller feil utførelse som ikke lar seg registrere på grunn av forholdene på befaringsdagen. Foreslått tiltak er videre undersøkelser når forholdene ligger til rette, slik at man kan avdekke om det er behov for utbedringer eller andre nødvendige tiltak.

Balkonger -/Takaltan/Franskbalkong på kontrollpunkt:

Membraner og vanntett sjikt: Liten høydeforskjell mellom gulvoverflate på balkong og døråpning. Konsekvens er at forholdet øker faren for at overvann på balkongen fører til skader i dør/veggkonstruksjon. Foreslått tiltak er videre overvåking, slik at lokal utbedring eller utskiftning kan iverksettes når dette blir nødvendig. Øvrige deler av membran/tettesjikt er ikke kontrollert på grunnlag av manglende tilkomst på grunn av snø/is. Skjulte feil/mangler kan ikke utelukkes. Kontroll av bygningsdelen bør utføres når forholdene ligger til rette for det.

Grunnmur, fundament på kontrollpunkt:

Grunnmur og fundament: Tegn til riss og enkelte sprekkdannelser observeres stedvis i overflaten til grunnmuren mot . Eksakt årsak er ukjent. Konsekvens er at forholdet kan tyde på setninger, spenninger eller svakheter i konstruksjoner, og/eller bevegelser i grunnen. Foreslått tiltak er videre overvåking, slik at forebyggende vedlikehold og/eller lokal reparasjon kan iverksettes når dette blir nødvendig. Det er registrert skjevheter i bjelkelaget som kan tyde på at bygningen har vært utsatt for setninger. Eksakt årsak er ikke kjent. Konsekvens er at forholdet kan henge sammen med endringer i grunnforhold eller problemer med fundamenteringen av bygningen. For å kartlegge årsak og omfang, samt bekrefte eller avkrefte om forholdet fortsatt er under utvikling, bør ytterligere undersøkelser gjennomføres av en person med spesialkompetanse. Forholdet bør ses i sammenheng med andre opplysninger som gis om etasjekillere og skjevheter i boligen.

TGIU (ikke undersøkt) er gitt på følgende kontrollpunkter:

Våtrom - Bad, 1.etg på kontrollpunkt:

Tettesjiktets tilslutning til sluk: Overgangen mellom sluk og vanntett sjikt er uoversiktlig på grunn av valgt slukløsning/utførelse, noe som gjør at overgangen er skjult og derfor ikke visuellt kontrolleres. Det gjøres oppmerksom på at er ikke krav om synlige skruer eller synlig overgang mellom klemring/tettesjikt.

Våtrom - Bad, 2.etg på kontrollpunkt:

Tettesjiktets tilslutning til sluk: Overgangen mellom sluk og vanntett sjikt er uoversiktlig på grunn av valgt slukløsning/utførelse, noe som gjør at overgangen er skjult og derfor ikke visuellt kontrolleres. Det gjøres oppmerksom på at er ikke krav om synlige skruer eller synlig overgang mellom klemring/tettesjikt.

Yttertak på kontrollpunkt:

Takkonstruksjon: På bakgrunn av at ventilasjonen av takkonstruksjonen ikke kan kartlegges og undersøkes fra innsiden, foreligger det en usikkerhet om hvordan/om denne funksjonen er ivaretatt. Forholdet kan ikke kartlegges fra utsiden alene. Foreslått tiltak er videre undersøkelser og kartlegging av dagens utførelse og tilstand.

Tekking (med tilhørendebeslag): Yttertaktekking er dekket med sedumdekke på tak over 3.etasje og er av den grunn ikke inspisert. Konstruksjonen er skjult og det kan ikke utelukkes skjulte feil/mangler.

Terrasse / platting på kontrollpunkt:

Konstruksjon og fundamenter: Fundamentene var ikke tilgjengelige for undersøkelser grunnet konstruksjonens oppbygning samt is/, noe som gjorde at utførelsen/tilstanden ikke lot seg kontrollere.

Utdrag av forenklet vurdering av det elektriske anlegget:

- Det mangler samsvarserklæring på det elektriske anlegget. En samsvarserklæring skal for eksempel dokumentere hvem som har utført arbeidet, hva som er gjort, og bekrefte at arbeidet er utført i henhold til gjeldende sikkerhetskrav. Konsekvens er at derfor hefter en usikkerhet rundt disse forholdene. Forholdet må kartlegges videre av fagkyndige.

- Det er observert spenningsførende deler(veggstikk ved servant bad, 2.etasje) som ikke er ikke sikret mot berøringsfare. Konsekvens er at forholdet er vurdert å kunne medføre fare for liv og helse. Strakstiltak må gjennomføres.

Tilleggsinfo vedr. el.kontroll av det elektrisk anlegg etter befaring av bygningssakkyndig:

Det ble i etterkant av befaring med takstmann gjennomført el-kontroll i boligen den 18.02.2026. Rapporten foreligger ikke p.t men selger opplyser at det ble avdekket noen avvik som ble opplyst at viser seg gjennomgående i Townhousene. Selger opplyser at dette er noe som sameiet skal reklamere på overfor utbygger. Det tas spesifisert forbehold om utfallet og konsekvenser av overnevnte og kjøper bærer risikoen for evnt. kostnader forbundet med dette om ikke reklamasjonen fører frem.

Utdrag av forenklet vurdering av branntekniske forhold:

- Boligen mangler godkjent slokkeutstyr(ved befaring). Forholdet påvirker sikkerheten. Det er viktig å sørge for at godkjent slokkeutstyr blir anskaffet så snart som mulig. (Selger opplyser om at dette nå er anskaffet)

Utdrag av forenklet vurdering av radon og geologiske forhold:

- Boligen er oppført etter at krav om radonsperre og andre forebyggende tiltak ble innført, og var derfor ifølge normal byggeskikk vanlig å etablere på oppføringstidspunktet. Om slike komponenter og løsninger er hensyntatt under oppføring er ikke mulig å påvise, siden de ligger skjult under bygningen.

- Boligen er registrert som liggende innenfor et aktsomhetsområde (se punktene over). Konsekvensen er at det bør påregnes ettersyn for å danne seg et godt bilde av hvordan naturhendelser påvirker eiendommen, slik at kompenserende tiltak kan iverksettes, eller videre utredning fra personer med spesialkompetanse kan innhentes ved behov.

Se supplerende tekst i tilstandsrapporten om overnevnte. Kjøper overtar ansvar og risiko for dette. 

Sammendrag av selgers egenerklæring

5. Har sameiet eller borettslaget hatt problemer med fukt, vann eller oversvømmelse i kjeller eller underetasje?
Ja.
Vannlekkasje for 3 år siden bod (garasjekjeller)

Standard

Townhouse i rekke vendt mot Storebukta i Kolbotnvannet. Her bor du med lite innsyn, rolig og nært natur og Kolbotnvannet uten nabo eller hus foran. I dette endehuset har man gode solforhold med en sydvest orientering av uteplass og takterrasse.

Her bor man i et rolig, pent og koselig strøk ned mange unge og trendy småbarnsfamilier. Beliggenheten er sentral med tilgang til butikker, treningssenter, Kolbotn sentrum og offentlig kommunikasjon. Det er ca 5 minutters gange til Kolbotn stasjon hvor toget tar deg til Oslo på ca 20 min til Oslo S.

Denne boligen er oppført i moderne funkis stil og har en tiltalende murfasade i lys teglsten. Den interne beliggenheten er meget bra som endehus på sydvestvendt rekke mot Kolbotnvannet.

Her er man omgitt av mye natur og bor i et ungt og populært nabolag. Sameiet har en svært flott opparbeidet og beplantet bakgård hvor man kan treffe naboer og hygge seg.

Townhouset er en lekker, nyere bolig fra 2021 med god isolasjon og et lyst, luftig og moderne preg. Boligen har videre smarte løsninger, romslig og god plass med en god planløsning over tre plan og god plass for familien.

Det er høyt under taket både i stua og særlig i toppetasjen, dette i kombinasjon med store vinduer gir gode lysforhold og et luftig preg.

På boligens tak finner du en fantastisk takterrasse med god plass, herlig utsikt og en deilig Jacuzzi som medfølger.

Boligen har en fin og lettstelt hage med terrasse, gress og beplantning med japanske lønnebusker. Røde klatreplanter rundt murhuset.

I felles oppvarmet garasje under bebyggelsen har du to romslige parkeringsplasser, en med installert Elbil lader.

For barn og sporty voksne finner du en basketball og volleyball bane utenfor i front av denne townhouserekken. Du finner også gode tur og joggemuligheter samt utleie av kajakk rett utenfor.

Innvendig standard som følgende:

Kjøkken:
Åpen kjøkkenløsning. Innredning fra byggeår. Glatte fronter. Benkeplate med laminert overflate. Nedfelt kjøkkenvask med armatur. Benkeskapsbelysning og stikkontakter over deler av kjøkkenbenk. Integrert stekeovn, platetopp, oppvaskmaskin, mikrobølgeovn og kjøleskap med fryser som medfølger. Vegghengt ventilator. Ventilator i overskap som drives av det balanserte ventilasjonsanlegget. Komfyrvakt. Vannrør av typen rør-i-rør. Automatisk vannstopper med fuktsensor. Synlige avløpsrør av plast. Gulvflater belagt med parkett. Malte veggflater. Malte flater i himling.

Bad 1.etg:
Baderom fra byggeår. Flislagt gulv med gulvvarme. Flislagte vegger. Malte flater i himling med downlights. Vegghengt servantinnredning. Ovenpåliggende servant med armatur. Speil med overlys og stikkontakt over servant. Dusjhjørne med dører. Vegghengt dusjarmatur (hånddusj og regndusj). Vegghengt toalett. Vannrør av type rør-i-rør. Synlige avløpsrør av plast. Mekanisk avtrekk med ventil i himling. Luftespalte for overstrømning under dør.

Bad 2.etg:
Baderom fra byggeår. Flislagt gulv med gulvvarme. Flislagte vegger. Malte flater i himling med downlights. Vegghengt servantinnredning. Ovenpåliggende servant med armatur. Speil med overlys og stikkontakt over servant. Dusjhjørne med dører. Vegghengt dusjarmatur (hånddusj og regndusj). Vegghengt toalett. Vannrør av type rør-i-rør. Synlige avløpsrør av plast. Mekanisk avtrekk med ventil i himling. Luftespalte for overstrømning under dør.

Andre rom:
Gulvflater belagt med fliser og parkett. Vannbåren gulvvarme i hele 1. etasje utenom bod. Malte veggflater. Malte flater i himling. Profilerte innerdører. Garderobeløsning i entré, omkledningsrom og soverom 3. Mekanisk balansert ventilasjon.

Teknisk rom:
VVS-teknisk rom fra byggeår. Flislagt gulv med gulvvarme. Malte veggflater. Malte flater i himling. Vannrør av type rør-i-rør. Synlige avløpsrør av plast. Mekanisk avtrekk med ventil i himling. Opplegg for vaskemaskin. Fordelerskap for rør-i-rør system.

Innvendige trapper:
Innvendig trapp med konstruksjoner av tre. Rekkverk av trekonstruksjoner.

Løsøre og tilbehør

Vi viser til liste fra Norges Eiendomsmeglerforbund som gjelder fra 01.01.2020 angående løsøre og tilbehør.

Medfølger:
- Jacuzzi på takterrassen.
- Store keramikkpotter på takterrassen
- Gardin skinne festet på taket i 3 etg.
- 3 stk eksklusive plisségardiner i stue 1.etg
- Garderobeinnredning i walk-in-closed i 2 etg.
- Elfa garderobsystem.
- Monterte hylleplater (3 stk) på kjøkkenet - finerplate i finsk bjørk.
- Lite redskapsbod på takterrassen.
- To utendørs oppbevaringsbokser er inkludert (plassert foran huset og på siden av huset).

Medfølger om ønskelig:
- Vaskemaskin (kombi med tørketrommel, ny/2år).
- Infrarød badstue (tilnærmet ny/3 mnd)
- Judomatter til trening(ny/1 år)
- Utemøbler oppe og nede (De oppe er svært slitte men det er kostbare utemøbler i Teak, til en verdi på ca kr 60.000,-) Kan fint pusses og bytte/kjøpe nytt trekk.

Medfølger ikke:
- Samsung The frame x 2.
- Abel system skrivepult+bokhyller.
- Taklampe i stue.
- Garderober i Eik fra IKEA Pax (hall og soverom).
- Muuto Dott knagger i hall/entré.

Oppvarming

Oppvarming av boligen er en kombinasjon mellom bruk av vannbåren gulvvarme(1.etasje), gulvvarme/varmekabler på bad(2.etasje) og varmepumpe plassert på soverom 4.

Dersom beboelsesrom ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning, følger dette heller ikke med.

Selger har ikke avtalt Norgespris på strøm på eiendommen.

Les mer om Norgespris her: https://www.regjeringen.no/no/aktuelt/legg-fram-lov-om-norgespris-pa-straum-og-fjernvarme/id3102642/

Ferdigattest/brukstillatelse

Det foreligger ferdigattest på rekkehusrekke F, Theodor Hansens vei 7 A-C datert 14.05.2024. Denne kan fås ved henvendelse til megler.

Det er uvisst om det er gjort endringer etter at ferdigattest ble gitt, men selger opplyser at det ikke er foretatt endringer i selgers eiertid. 

Kjøper overtar alt ansvar, kostnad og risiko for dette videre. 

Tinglyste heftelser og rettigheter

Seksjonen overdras fri for pengeheftelser.

Sameiet har legalpant for krav mot sameieren som følger av sameieforholdet iht. eierseksjonsloven § 31. Pantet er begrenset oppad til 2G, (G = folketrygdens grunnbeløp).

I tillegg har sameiet tinglyst panterett som nevnt over.

Det er tinglyst 61 servitutter på sameiets eiendom i tidsperioden 1878-2014 Disse omhandler blant annet bestemmelser om vei, adkomstrett, vann/kloakk-ledninger, m.m.

Servituttene vil følge eiendommen. Kjøpers bank vil få pant etter ovennevnte heftelser og servitutter.

Eventuell adgang til utleie

Seksjonen kan leies ut såfremt leiligheten har forsvarlige radonverdier. Leietaker må følge sameiets vedtekter og ordensregler på lik linje som eier.

Diverse

- El-kontroll ble gjennomført 18.02.2026 (i etterkant av befaring av bygningssakkyndig). Se "tilleggsinfo vedr. el.kontroll av det elektrisk anlegg etter befaring av bygningssakkyndig" under pkt. byggemåte.
- Terrasse/ytterdør i 3 etg: Er nå justert av fagperson i etterkant gjennomført tilstandsrapport hvor behov for justering ble påpekt.
- Terrasse/ytterdør i 1.etg: Er nå justert av fagperson i etterkant gjennomført tilstandsrapport hvor behov for justering ble påpekt.
- Gulv på kjøkken: Litt ekstra synlige sprekker.
- Hoved/ytterdøra: Er p.t montert katteluke, dør må evnt. skiftes på kjøpers regning om kjøper ikke ønsker å beholde denne.
- Noe feil/mangler i townhousene ved innflytting, noe er utbedret og sameiet følger opp pågående reklamasjonssaker, se pkt. info om sameiet.
- Trapp: Sprekker ved innflytting har blitt utbedret.
- Komfyrvakten er montert ny av elektriker i 2026.

Beliggenhet og tomteforhold

Beliggenhet

Flott beliggende bolig i et populært boområde.

Kolbotn sentrum har et rikt tilbud på diverse forretninger, restauranter, apotek, tannlege, kaféer, kulturhus, vinmonopol, legesenter og andre servicetilbud. Kjøpesenteret Kolbotn Torg ligger like ved.

Grøntareal, gågaten, torget og strandsonen mot Kolbotnvannet skaper en lun, hyggelig atmosfære og gir rom for et levende miljø. Flotte turstier langs Kolbotnvannet. Kolbotn Sentrum er det naturlige knutepunktet med nærhet til både Oslo sentrum og Oslofjorden.

Kollektivtransport:
Den sentrale beliggenheten har gode tog- og bussforbindelser som gjør det lett å komme til og fra Oslo og Ski.
Kolbotn togstasjon ligger kun 5 minutter gange fra boligen, med hyppige avganger til Oslo og Ski. Toget bruker kun 19 minutter til Oslo sentrum.

Taxi holderplass ligger et par minutters gange fra boligen.

Barnehager- og skoler:
Barnehager og skoler i kort gangavstand fra boligen.

I nærområdet er det gode rekreasjonsmuligheter som marka, Kolbotnvannet, Gjersjøen, populær 18-hulls golfbane, tennisbaner, ny innendørs tennishall på Sofiemyr, padeltennis anlegg, slalåmbakke m.m. Det er sykkelavstand til flere badestrender på Svartskog, Hvervenbukta og Ingierstrand.

Svært godt og variert idrettsmiljø i kommunen.

Adkomst

Theodor Hansens vei har adkomst fra Kolbotnveien. Det vil bli skiltet med Krogsveen visningsskilter ved fellesvisninger.

Barnehager, skoler og fritid

Gangavstand til Kolbotn skole og Ingieråsen ungdomsskole. Roald Amundsen videregående skole er sentralt plassert på Sofiemyr.

Informasjon om tilhørende skolekretser er hentet fra prognosesenteret som dataleverandør, og tilhørigheten kan årlig endres av kommunen. Dersom skole- og barnehagetilbud er av betydning for kjøpet, ber vi om at det rettes en særskilt henvendelse til kommunen for oppdatert informasjon.

Beskrivelse av tomt

Eiertomt på 181,60 kvm. Tomt er opparbeidet med blant annet belegningsstein, plenarealer og diverse beplantninger. Felles tomt i sameiet er opparbeidet med blant annet støpte veier og trapper, lekeplass, sittegrupper, plenarealer og diverse beplantning.

Parkering

Boligen selges med 2 stk parkeringsplasser(en med elbil-lader hvor laderen medfølger) i felles garasjeanlegg. Garasjeplassene er organisert som egne seksjoner i sameiet.

Sameiet har i tillegg 4 stk gjesteparkeringsplasser til gjester i sameiet. Maks parkeringstid er 48 timer uavhengig av om kjøretøyet er flyttet eller benyttet i mellomtiden. Deretter 4 døgn karantenetid før ny parkering kan skje.

For øvrig gateparkering etter områdets bestemmelser.

Etter eierseksjonsloven § 26 kan styret, etter krav fra en seksjonseier med nedsatt funksjonsevne, pålegge en annen seksjonseier uten behov for en tilrettelagt plass å bytte parkeringsplass. Dette gjelder kun dersom seksjonseieren med nedsatt funksjonsevne allerede disponerer en parkeringsplass i sameiet.

Med samtykke fra styret kan en seksjonseier anlegge ladepunkt for elbil og ladbare hybrider ved parkeringsplassen som seksjonen disponerer, eller andre steder som styret anviser. Styret kan bare nekte å samtykke dersom det foreligger en saklig grunn, jf. eierseksjonsloven § 25. 

Vei, vann og avløp

Eiendommen har adkomst via kommunal vei.

Eiendommen er tilknyttet kommunalt ledningsnett via private stikkledninger. Eier er selv ansvarlig for private stikkledninger til boligen.

Regulerings-og arealplaner

Eiendommen er regulert til boligformål i henhold til reguleringsplan:
Storebukta med plan Id 2017001 datert 19.03.2018. Delarealer 2.758 m2 boligbebyggelse - konsentrert småhusbebyggelse, 5.352m2 utforming, 25m2 frisikt, 18m2 frisikt, 2m2 annen veggrunn - tekniske anlegg, 3.549m2 boligbebyggelse - blokkbebyggelse, 796m2 uteoppholdsareal.

Veslebukta med plan Id 2018010 datert 14.10.2019. Delareal 25m2 boligbebyggelse - blokkbebyggelse.

Kommuneplan KPLAN2023 datert 03.05.2023 med tilhørende reguleringsbestemmelser gjelder. Delarealer for prioritert utbyggingsområde Kolbotn, utbyggingsvolum og funksjonskrav samt sentrumsformål. Hensynssoner for støy gul og rød sone, ras-og skredfare, flomfare og nedslagsfelt drikkevann.

Kommuneplan KPLAN2026 er under arbeid.

Det er planlagt blokkbebyggelse (kombinert bolig- og næringsbebyggelse) ved Sentrumsgården ("Perronggården). Dette er i området Kolbotnveien 3-9. Kolbotn sentrum er under utvikling og det er planlagt bl.a. detaljregulering av Kolbotn stasjon og Skrenten.

Reguleringsplaner under arbeid i nærheten:

Id 202003 (https://www.arealplaner.no/3207/gi?funksjon=VisPlan&kommunenummer=3207&planidentifikasjon=202003)
Navn Skrenten Nybakken
Status Planlegging igangsatt
Plantype Detaljregulering

Id 202009 (https://www.arealplaner.no/3207/gi?funksjon=VisPlan&kommunenummer=3207&planidentifikasjon=202009)
Navn SKRENTEN PANORAMA
Status Planlegging igangsatt
Plantype Detaljregulering

Id 202405 (https://www.arealplaner.no/3207/gi?funksjon=VisPlan&kommunenummer=3207&planidentifikasjon=202405)
Navn Kolbotnveien 16
Status Planlegging igangsatt
Plantype Detaljregulering

Id 202402 (https://www.arealplaner.no/3207/gi?funksjon=VisPlan&kommunenummer=3207&planidentifikasjon=202402)
Navn Ingierveien 2-6
Status Planforslag
Plantype Detaljregulering

Id 202509 (https://www.arealplaner.no/3207/gi?funksjon=VisPlan&kommunenummer=3207&planidentifikasjon=202509)
Navn Edvard Griegs Vei 1
Status Planlegging igangsatt
Plantype Detaljregulering

Utsnitt av plan med tilhørende bestemmelser kan fås ved henvendelse til megler.

Økonomi

Boligens kostnader

Kommunale avgifter er for 2026 kr 26.226,-. I dette inngår gebyr for vann og avløp uten måler, abonnementsgebyr for vann og avløp, fellesrenovasjon.

Fellesutgiftene er kr 5.458,- pr. mnd. og inkluderer: Vannbåren gulvvarme, oppvarming av varmtvann, standard tv-/internett abonnement, felles bygningsforsikring, forretningsførsel, drift og vedlikehold.

Felleskostnadene er fra forretningsfører oppgitt som følgende:

- Felleskostnader brøk kr. 3.547,-
- Felleskostnader likt kr. 1.049,-
- Filter kr. 45,-
- TV/internett kr. 379,-
- Garasje snr. 147 kr 219,-
- Garasje snr. 148 kr 219,-

Fellesutgiftene justeres normalt en til to ganger årlig i forhold til sameiets faktiske utgifter.

Nåværende eier har et strømforbruk som tilsvarer ca. 13000 kwh/kr 13.000,- pr. år. (Dette er inkludert Jacuzzi oppvarmet året rundt)
Boligen er tilknyttet Telia som leverandør av kabel-tv og internett, og standard TV-/internett abonnement er inkludert i felleskostnadene. Tv-tuner/dekoder medfølger ikke.

Kommunale utgifter

Kommunale avgifter er kr 26.226,- for inneværende år. I dette inngår gebyr for vann og avløp uten måler, abonnementsgebyr for vann og avløp, fellesrenovasjon.

Nåværende eier har et strømforbruk som tilsvarer ca. 13000 kwh/kr 13.000,- pr. år. (Dette er inkludert Jacuzzi på takterrassen som er oppvarmet året rundt). I selgers husstand har det bodd 2 personer.
Boligen er tilknyttet Telia som leverandør av kabel-tv og internett, og standard TV-/internett abonnement er inkludert i felleskostnadene. Tv-tuner/dekoder medfølger ikke.

Boligen har en årlig forsikringspremie som dekkes via felleskostnadene, innboforsikring må tegnes av den enkelte eier i sameiet.

Utgiftene er basert på nåværende eiers forbruk og avtaler.

Formuesverdi

Formuesverdi for 2026 var kr 2 449 750,- ifølge selgers skattemelding. Beløpet forutsetter at eier bor fast i boligen (primærbolig).

Ved eventuell øvrig bruk av eiendommen (f.eks. fritidsbolig, pendlerbolig, utleieobjekt) var formuesverdien for 2026 kr 9 799 000,-.

Fra 2026 har Stortinget vedtatt en oppdatert modell for beregning av formuesverdi for primærbolig, så avvik kan forekomme.

For mer informasjon se skatteetaten.no

Eiendomsskatt

Det er p.t ikke vedtatt eiendomsskatt for eiendommer i kommunen.

Opplysninger om fellesgjeld

Ingen langsiktig fellesgjeld.
Andel formue er kr 11.181,- pr. 31.12.2024.

Omkostninger

11 300 000,00 Prisantydning

Omkostninger

282 500,00  Dokumentavgift til staten (2,5% av kjøpesum)
19 900,00  Gjensidige Boligkjøperpakke (valgfri)
545,00  Tinglysing panterettsdokument
545,00  Tinglysing skjøte
--------------------------------------------------------
303 490,00 Omkostninger totalt

--------------------------------------------------------
11 603 490,00 Totalpris inkl. omkostninger

--------------------------------------------------------

Totalpris inkl. omkostninger forutsetter kjøp til prisantydning.
Det tas forbehold om endringer i avgifter og gebyrer.

Tilbud om lånefinansiering

Megler formidler gjerne kontakt med rådgiver hos vår samarbeidspartner BN Bank. De har konkurransedyktige betingelser samt rask og løsningsorientert behandling av din lånesøknad. Krogsveen mottar et honorar dersom lån opprettes. 

Betalingsbetingelser

Kjøpesum inkludert omkostninger, samt pantedokument tilknyttet eventuelt lån, skal være disponibelt hos megler 2 virkedager før overtagelsen.

Annen viktig informasjon

Eier

Hong Mai

Informasjon om sameiet

Eiendommen er seksjonert, og leiligheten er tilknyttet Storebukta boligsameie (org.nr. 926.668.188), med sameiebrøk 1455/89343. Garasjeplassene har hver sin eierbrøk 120/89343 i sameiet.
Sameiet består av 80 seksjoner (67 leiligheter og 13 townhouse). I tillegg er 88 parkeringsplasser organisert som næringsseksjoner, samt 4 gjesteplasser og 5 HC plasser på fellesareal.

- Forretningsfører er Obos Eiendomsforvaltning AS.
- Bygningsmassen er fullverdiforsikret i Gjensidige forsikring.
- Dugnad må påregnes.
- Dyrehold er tillatt så lenge dette ikke medfører urimelig sjenanse for naboer.
- Det er ikke installert vannmålere i leilighetene, slik kommunens retningslinjer forutsetter. Det viser seg også at det ikke er plass til vannmålere i alle koblingsskapene, eller at det må foretas kostnadskrevende ombygging av skapene. Styret har hatt løpende dialog med utbygger og Nordre Follo kommune med sikte på å få til en ordning der den enkelte ikke betaler mer enn nødvendig for vann.
- Vanninntrenging i garasjekjeller. Det har vært og er fortsatt store problemer med vann som trenger inn i garasjekjellerne. Entreprenør har gjort flere forsøk på å tette lekkasjer, uten at dette så langt har gitt ønskede resultater. Styret har hatt mye ekstra arbeid med dette og spesielt med nødvendige avbøtende tiltak når vannmengdene i garasjene har blitt for store. Styret konstaterer at de gjennomførte tiltak ikke på noen måte har vært tilstrekkelig, og har nå stilt krav til utbygger og entreprenør om at det settes inn de ressurser som er nødvendig for å finne årsaken til lekkasjene og at det deretter iverksettes alle tiltak som måtte være nødvendig for en permanent løsning. Styret krever også at alle nødvendige kostnader til midlertidige tiltak, dekkes av utbygger.
- Styret har fulgt opp gjeldende serviceavtaler for vaktmestertjenester, VVS, heis, elektriske anlegg, ventilasjon, garasjeporter, m.v.
- Styresystem for elbil er utvidet slik at dette har fått bedre lastfordeling og det er nå kapasitet til at alle parkeringsplassene kan få installert lader.

Styret har den seneste tiden jobbet med blant annet følgende:

Fulgt opp reklamasjonssaker mot utbygger:

Rettsforlik ble i 2025 inngått med sameiet hvor hovedpunktene er:

1. Overvannshåndtering - skal bringes i orden for utbyggers regning.

2. Vanninntrenging - forblir uløst inntil videre i påvente av tilsyn fra kommunen.

3. Lekkasje fra U1 til U2 og epoxy belegg - skal utbedres av utbygger slik at etasjeskillet blir tett.

4. Lekkasje i tak/vegg sykkelbod - utbygger har erkjent ansvar og utbedringsarbeider er igangsatt.

5. Det elektriske arbeidet - Utbygger mener at dette er ferdig utbedret, sameiet er usikre om dette er korrekt. Reklamasjonsrett i behold på utbedringer som er gjort og feil som evnt. ikke er oppdaget.

6. Øvrige punkter - øvrige punkter i stevningen, inkludert skadene på belegningssteinene er oppgjort mot at sameiet mottar et pengebeløp.

Styret opplyser at det legges frem en orienteringssak på årsmøtet 15. april om oppfølging av sakene. Det planlegges i denne sammenheng utskifting av en del glasspaneler og beising mv. av panel townhouse.

- Markiser og utvendig screen er tillatt i henhold til de spesifikasjoner som styret har vedtatt, ref. utsendt informasjon om solskjerming. Ved ønske om solskjerming skal styret kontaktes slik at beboer blir satt i kontakt med riktig leverandør. Ingen beboere må montere solskjerming som ikke er i samsvar med den avtalen styret har fremforhandlet.

Vi gjør videre oppmerksom på at det iht. eierseksjonsloven ikke er anledning å erverve mer enn 2 seksjoner i sameiet, her teller også eierskap via. firma, nærstående og familie. Kjøper har risikoen for at overskjøting på denne bakgrunn kan nektes av Statens Kartverk. I så fall vil kjøper uansett være forpliktet til å gjennomføre handelen, og oppgjør til selger vil finne sted tross manglende overskjøting.

Konferer med megler for mer informasjon.

Dokumenter for sameiet og kopi av seksjonsbegjæringen kan fås ved henvendelse til megler.

Overtakelse

Etter nærmere avtale.

Boligselgerforsikring

Selger har i forbindelse med salget tegnet boligselgerforsikring levert av Gjensidige.  
Boligselgerforsikringen dekker selgers ansvar etter avhendingsloven begrenset oppad til kr 14 millioner. Dersom kjøper oppdager forhold ved eiendommen som hen mener utgjør en mangel ved eiendommen, vil Gjensidige behandle reklamasjonen på vegne av selger. Forsikringsvilkår kan fås ved henvendelse til megler.  

Vedlagt salgsoppgaven følger selgers egenerklæringsskjema og tilstandsrapport. Interessenter må sette seg inn i dokumentene før bud inngis. 

Boligkjøperforsikring

Innen kontraktsmøtet må kjøper ta stilling til om det ønskes å bestille Boligkjøperpakken gjennom Gjensidige. I denne gunstige pakken er boligen ferdig forsikret og inkluderer rettshjelpsforsikring, også kalt Boligkjøperforsikring. Rettshjelpsforsikring gir trygghet og tilgang på profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler det første året etter overtagelse. Forsikringsselskapet behandler i så fall ethvert mangelskrav kjøper måtte ha overfor selger. 

Boligkjøperpakken inkluderer bygningsforsikring for hus og hytte, innboforsikring, flytteforsikring og dobbel rentedekning - i situasjoner hvor kjøper ikke får solgt nåværende primærbolig.   

Kjøper mottar ingen særskilt faktura for Boligkjøperpakken da kostnaden det første året legges til kjøpesummen for boligen. Det gjøres oppmerksom på Krogsveen mottar et honorar for denne formidlingen.
Produktark for Boligkjøperpakken ligger vedlagt i salgsoppgaven.  

Dersom ikke boligkjøperpakke ønskes kan kun rettshjelpsforsikring, også kalt boligkjøperforsikring, tegnes særskilt via megler. Rettshjelpsforsikringen varer i 5 år fra overtagelse og leveres gjennom Gjensidige. Ta kontakt med megler for ytterligere informasjon. 

Selskap og privatpersoner som driver med kjøp/salg/utvikling som ledd i egen næringsvirksomhet kan ikke tegne boligkjøperpakke eller rettshjelpsforsikring. 

Budgivning

Forbrukerinformasjon om budgivning er vedlagt denne salgsoppgaven og er også på vår hjemmeside Krogsveen.no. Alle bud og budforhøyelser må inngis skriftlig. I tillegg må legitimasjon være fremlagt sammen med signatur fra budgiver.

Vi oppfordrer til å gi bud elektronisk via GI BUD-knappen på eiendommens hjemmeside på Krogsveen.no. Da vil samtlige vilkår bli oppfylt.  
Eventuelle forhøyelser eller endringer av budet kan bekreftes pr SMS eller på e-post. Vi oppfordrer alltid til å kontakte megler pr. telefon i tillegg da forsinkelser i SMS og e-post kan forekomme.

For at budene skal kunne bli behandlet og videreformidlet skriftlig til alle involverte parter, må alle bud ha en tilstrekkelig lang akseptfrist, jf. eiendomsmeglingsforskriften § 6-3.

Selger må også skriftlig akseptere budet før aksept kan formidles til budgiver. Akseptfrist bør derfor være på minimum 30 minutter, og budforhøyelser må derfor skje i god tid før fristens utløp.

Bud i forbrukerforhold kan uansett ikke settes med kortere frist enn kl. 12.00 første virkedag etter siste annonserte visning. I tillegg kan ikke budet ha forbehold om at det skal holdes hemmelig ovenfor øvrige interessenter. Megler har iht lov om eiendomsmegling ikke anledning til å videreformidle disse budene, og de vil dermed heller ikke bli journalført.

Etter at eiendommen er solgt vil kjøper og selger få tilsendt budjournal. Øvrige budgivere kan få utlevert kopi av budjournalen i anonymisert form.

Hvitvaskingsreglene

I henhold til lov om hvitvasking og terrorfinansiering har megler plikt til å gjennomføre kontrolltiltak overfor kunder, herunder fullmektiger. Dette innebærer bl.a. å bekrefte kunders og reelle rettighetshaveres identitet på bakgrunn av fremvist gyldig legitimasjon eller på annen godkjent måte, samt å innhente opplysninger om kundeforholdets formål og tilsiktede art.

Dersom slike kundetiltak ikke kan gjennomføres, kan megler ikke etablere kundeforholdet eller utføre transaksjonen.

Hvis kjøper ikke bidrar til gjennomføring av kundekontrollen og dette fører til at transaksjonen blir forsinket eller ikke kan gjennomføres, vil dette ansees som mislighold av avtalen og gi selger rettigheter etter avhendingslova kapittel 5. I tilfeller der selger ikke bidrar til gjennomføring av løpende kundekontroll underveis i oppdraget, er det selger som misligholder sine forpliktelser etter avtalen og gi kjøper rettigheter etter avhendingslovens kapittel 4. Partene er selv ansvarlige for eventuelle kostnader og ansvar dette kan medføre. Eiendomsmegleren eller eiendomsmeglingsforetaket kan ikke holdes ansvarlig for de konsekvenser dette vil kunne få for partene eller andre som har interesser i eiendomshandelen.

Kjøper oppfordres til å innbetale kjøpesummen som ikke kommer fra låneinstitusjon i én samlet innbetaling fra egen konto i norsk bank. Megler har plikt til å melde fra til Økokrim om eiendomshandler som fremstår som mistenkelige. Melding sendes Økokrim uten at partene varsles. 

Personopplysningsloven

I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter kan bli registrert for videre oppfølging.

Lovanvendelse

Generelle bestemmelser
Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til megler, den bygningssakyndiges tilstandsrapport, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Kartverket og andre tilgjengelige kilder. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene, og slike forhold kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. 

Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at interessenter rådfører seg med eiendomsmegler eller egne rådgivere før det legges inn bud.

En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.

Kjøper og selgers rettigheter og plikter reguleres av avtalen mellom partene, samt informasjonen som har vært tilgjengelig for kjøperen i forbindelse med handelen. Avtalen utfylles av avhendingsloven, og det gjelder ulike avtalevilkår avhengig av om kjøper er forbrukerkjøper eller ikke.  Dette er nærmere beskrevet nedenfor. 

På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er".  Selger kan ikke ta «som den er»- forbehold overfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.

Budgiver skal i budskjema avgi egenerklæring om budgiver er forbruker eller næringsdrivende/ person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. 

Forbrukerkjøp - definisjon
Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.

Forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at mangelskravet ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.

Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 andre ledd, dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.

Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).

Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon 
Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. 

Ikke-forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen.
Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. 

Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. 

Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.

Det forutsettes at hjemmel overføres til kjøper. Hvis kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen, må det tas forbehold om dette i budet.

Meglers vederlag

Meglers vederlag betales av selger og er avtalt til:
Vederlag: 0,80 % av salgssummen inkl. eventuell fellesgjeld.

Vederlag:
Kontroll av hjemmel og heftelser  kr 3 900,-
Markedsføringspakke  kr 29 900,-
Oppgjør  kr 8 900,-
Tilrettelegging  kr 24 900,-
Visninger pr stk / Overtagelse  kr 4 500,-

Utlegg:
Eierskiftegebyr forretningsfører - OBOS  kr 6 725,-
Innhenting av informasjon forretningsfører OBOS  kr 4 375,-
Innhenting av offentlig opplysninger Nordre Follo - legalpant  kr 563,-
Innhenting av offentlig opplysninger Nordre Follo kommune  kr 3 300,-
Tinglysing sikring  kr 545,-

Andre utgifter:
AX tilstandsrapport kr 17 500,-
Boligselgerforsikring Gjensidige kr 40 000,00
Foto Oh Shots kr 8 300,00
Veiledningstime med boligstylist  kr 1 900,-

Vi er opptatt av verdiskapning, og har knyttet til oss samarbeidspartnere som skal sikre våre kunder de beste produkter og tjenester;
• I forbindelse med forberedelse av salget, innhenter vi informasjon om eiendommen hovedsakelig fra vår samarbeidspartner Amibita.
• Gjensidige leverer boligselgerforsikring og tilbyr bygningsforsikring
• Boligkjøperforsikring leveres av Hiscox og med Sedgwick som skadebehandler, og er formidlet gjennom Gjensidige.
• BN bank tilbyr finansieringsløsninger
• Vår avdeling Krogsveen Pluss tilbyr flyttetjenester som utvask, visningsvask, lager, tømming og transport av flyttelass, i tillegg til å formidle kontakt med Flip for overflateoppussing.
• I forbindelse med overtagelse av eiendommen tilbyr Overo avtale om strøm, alarm og bredbånd.
• Krogsveen er, sammen med øvrige bransjeaktører, medeier i Bomega AS som tilbyr den digitale annonseringsplattformen Hjem.

Opplysninger om oppdraget

Oppdragsnummer 49-0013/26
Eiendomsmegler Krogsveen AS, avd. Kolbotn
Jan Baalsruds plass 1, 1410, KOLBOTN
950 007 613
Oppdragets KR-kode KR49.2613

Dato

Sist oppdatert: 21. februar 2026 kl. 13:08

Dokumenter

Utskriftsvennlig salgsoppgave

Område

Legg til steder som er viktige for deg

Prisutvikling for området

Kvadratmeterpris

0 kr/m²

Endring

↘︎ % ()

Visning

HUSK VISNINGSPÅMELDING! For å delta på visning, ber vi om at du melder deg på. Da sikrer vi at du får nødvendig informasjon og at det er satt av tilstrekkelig med tid. Kontakt megler dersom annet tidspunkt ønskes. Husk å lese salgsoppgaven før visningen, så du stiller forberedt.
Ønsker du kun å bli holdt orientert, kan du fra eiendommens hjemmeside få varsel om solgtpris, eller kontakte megler.

Lurer du på noe?

Unngå doble boligrenter

Vi tilbyr gunstig forsikring.

Hva koster lånet?

Sjekk estimert lånekostnad

Vil du varsles om lignende boliger?

Ved å lagre ditt boligsøk hos oss får du beskjed når vi har en bolig som ligner denne, før den legges ut på markedet!

På flyttefot? Slik gjør vi det enklere for deg

Skreddersydd flyttepakke

Vi fikser håndverkere, vask, pakking, lagring og transport, og legger ut for utgiftene underveis.

Hjelp med både kjøp og salg

Hos oss har du din egen rådgiver gjennom hele kjøps- og salgsprosessen.

Hjelp til finansiering

Vårt samarbeid med BN Bank sikrer deg rask og løsningsorientert hjelp, til konkurransedyktige betingelser.